Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

Jak segregować śmieci – papier

Jak segregować śmieci – papier

Jak segregować papier?

Wydawałoby się, że segregacja papieru to najłatwiejsza czynność związana z recyklingiem śmieci. Nie wszystkie produkty wykonane z celulozy nadają się jednak do wrzucenia do niebieskiego pojemnika. Jakich odpadów tam nie umieszczać? Jak segregować papier? Co zrobić z kartonami po napojach i ręcznikami papierowymi? Poznaj najważniejsze zasady segregacji papieru.

  • Na świecie zużywa się ponad 55 kg papieru i tektury na mieszkańca.
  • Tona papieru z recyklingu pozwala uratować nawet 17 drzew.
  • Do pojemnika na makulaturę wrzucaj czysty, niezanieczyszczony papier.
  • Kartonowe opakowania po mleku i innych napojach nie nadają się do pojemnika na papier.
  • Zużyte produkty higieniczne wyrzucaj do odpadów zmieszanych.
  • Ograniczaj wykorzystanie jednorazowych opakowań i wybieraj ekologiczne produkty z recyklingu. 

Na całym świecie rocznie zużywa się przeciętnie 55,5 kg papieru i tektury na mieszkańca. Nieźle, przynajmniej w Europie, wypada wskaźnik recyklingu tego surowca. Według statystyk CEPI w 2019 roku wyniósł on 72 proc. O zmierzaniu w stronę zrównoważonego rozwoju świadczy też fakt, że zbiór makulatury utrzymał się na wysokim poziomie pomimo spadku zużycia papieru i tektury.

Co nam daje segregacja papieru? Surowiec, który można ponownie wykorzystać do produkcji przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii. W procesie recyklingu zużywa się nawet 75 proc. mniej energii w porównaniu do klasycznej produkcji papieru. 

Skuteczny i systematyczny recykling papieru to także więcej terenów zielonych dla Ciebie i Twojej rodziny. Każda tona papieru z recyklingu to ratunek dla 17 drzew, które w ciągu roku mogą wytworzyć tlen dla 170 osób. To także mniejsze o nawet 74 proc. zanieczyszczenie powietrza i mniej śmieci, które zalegają na wysypiskach (nawet do 7 m3 na każdą tonę odzyskanego surowca). 

Segregacja papieru – co można wrzucać do makulatury?
Czego nie wrzucać do pojemnika na papier?
Które opakowania nadają się do odzysku?

Segregacja papieru – co można wrzucać do makulatury?

Wydawałoby się, że każdy produkt i opakowanie wykonane z celulozy nadaje się do recyklingu. Nie wszystkie mogą jednak trafić do niebieskiego pojemnika. Wystarczy, że wrzucisz do niego zatłuszczony karton, by „skazić” większą partię makulatury, która normalnie nadawałaby się do odzysku.

Do pojemnika na makulaturę wrzucaj czyste opakowania wykonane z papieru i tektury, gazety, czasopisma, ulotki, wszelkiego rodzaju kartony, zeszyty czy zwykły papier biurowy. Odpowiednie będą też książki w miękkich okładkach czy opróżnione papierowe torby. 

Wyrzucany materiał powinien być czysty. Jeżeli część kartonowego pudełka po pizzy jest zatłuszczona, powinno ono trafić do odpadów zmieszanych. Warto jednak wyrwać zabrudzone elementy, a resztę kartonu umieścić razem z makulaturą.

W podobny sposób możesz postępować np. z zeszytami, które mają plastikowe lub metalowe elementy (okładki, spirale itp.). Warto je oddzielić od papieru, by odzyskać jak najwięcej makulatury.

Czego nie wrzucać do pojemnika na papier?

Najbardziej jaskrawym przykładem odpadów, których pomimo ich składu nie powinniśmy wrzucać do pojemnika na papier, są kartonowe opakowania po mleku i napojach. Co prawda w około 70% składają się one z celulozy, jednak zawierają w sobie także inne materiały – np. folie czy powłoki z tworzyw sztucznych, które zapobiegają rozmiękaniu kartonu. Z tego względu zamiast do makulatury, powinny wylądować w pojemniku na metal i tworzywa sztuczne. 

W podobny sposób powinniśmy potraktować wszelkiego rodzaju wodoodporne i zazwyczaj śliskie opakowania, np. po przyprawach czy innych produktach spożywczych. Skąd wiadomo, czy papierowa torebka nie zawiera domieszki folii? Jak segregować papier? Wystarczy spróbować ją porwać – jeżeli stawia opór, najprawdopodobniej nie składa się wyłącznie z papieru. Takie odpady powinny trafić do śmieci zmieszanych.

Zastanawiasz się, co z jednorazowymi kubkami, w których pijesz kawę w kawiarniach czy na stacjach paliw? Niestety nie należą do odpadów papierowych – zawierają foliową powłokę, która zapobiega rozmiękaniu materiału. Z tego względu nie nadają się do recyklingu i powinny wylądować w odpadach zmieszanych.

Do odpadów papierowych nie należą także zużyte produkty higieniczne – chusteczki, podpaski czy jednorazowe pieluchy. Nie wyrzucamy też ręczników papierowych, gdyż rozmoknięte, zabrudzone i nasączone środkami czystości mogą zanieczyścić resztę papieru w pojemniku. 

Pojemnik z makulaturą nie jest także odpowiednim miejscem dla papierowych opakowań po materiałach budowlanych, np. po cemencie. Z podobnego powodu nie wrzucamy do niego tapet i papieru zanieczyszczonego klejem lub farbami.

Szkodliwy dla frakcji papieru jest też tusz, którym zadrukowane są paragony. Nie powinno się ich umieszczać w pojemniku na makulaturę, nawet mimo tego, że są wykonane z papieru. W podobny sposób traktuj też papier faksowy. 

Które opakowania nadają się do odzysku? Jak segregować papier?

O recyklingu papieru i kartonu możesz zdecydować już na etapie zakupu. Wybieraj te produkty, których opakowania w pełni nadają się do odzysku. Zamiast zeszytów z metalowymi spiralami i twardymi okładkami, kupuj te najzwyklejsze. Jeżeli możesz, korzystaj z opakowań wielokrotnego użytku – kanapki do pracy możesz przecież zabierać w przeznaczonym do tego pudełku, zamiast w papierowej torebce, którą wyrzucisz tego samego dnia.

Wybieraj też produkty, które są produkowane z odzyskanej makulatury. Najprostszym przykładem są tutaj ekologiczne ręczniki papierowe i ekologiczny papier toaletowy. Ich cena jest taka sama, a często nawet niższa niż standardowych odpowiedników.

Jak widzisz, segregacja papieru wcale nie jest taka trudna. Jak segregować papier? Wystarczy pamiętać, by do niebieskiego pojemnika trafiał wyłącznie czysty papier, bez dodatkowych elementów wykonanych z innych materiałów. Jeżeli masz wątpliwości, zawsze możesz powrócić do naszej ściągawki, którą dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady segregacji poszczególnych frakcji śmieci, sprawdź przygotowane przez nas informacje:

Jak segregować śmieci
– Jak segregować śmieci – szkło
– artykuł Jak segregować śmieci – metale i tworzywa sztuczne
– Jak segregować śmieci – bioodpady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł