Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

Recykling, czyli jak segregować śmieci. Dlaczego warto to robić?

Recykling, czyli jak segregować śmieci. Dlaczego warto to robić?

Recykling-czyli-jak-segregowac-smieci

Segregacja śmieci to temat, który wiele osób po prostu przeraża. Wbrew pozorom nie jest to aż tak bardzo skomplikowane, jak się wydaje. Wystarczy przyswoić kilka najważniejszych zasad i wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Jednak czy warto to w ogóle robić? Jak segregować śmieci? Może lepiej dopłacić do wywozu śmieci niesegregowanych i niczym się nie przejmować?

  • Wywóz niesegregowanych śmieci może być nawet 4-krotnie droższy od odbioru posegregowanych odpadów. 
  • Szkło i aluminium w 100% podlega recyklingowi.
  • Coraz więcej gmin w Polsce wprowadza segregację śmieci na 5 frakcji.
  • Elektrośmieci i odpady niebezpieczne oddawaj do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Segregacja śmieci – oszczędność
Dlaczego warto segregować śmieci?
Segregacja śmieci na 5 frakcji
Jak segregować śmieci – ogólne zasady
Gdzie wyrzucać sprzęt elektryczny i odpady niebezpieczne?
Recykling wcale nie jest taki straszny!

Segregacja śmieci – oszczędność

Jednym z kilku argumentów przemawiających za wprowadzeniem segregacji śmieci w domu lub firmie, oczywiście poza ograniczeniem ich produkcji i wpływem na klimat, jest oszczędność. W wielu gminach w Polsce wprowadza się segregację odpadów z podziałem na pięć głównych frakcji. Osoby, które z jakiegoś powodu nie chcą tego robić, muszą liczyć się ze zdecydowanie wyższymi kosztami wywozu śmieci.

O jakich kwotach mowa? Wywóz niesegregowanych śmieci może być nawet czterokrotnie droższy niż odbiór odpadów posegregowanych. Miejmy też na uwadze, że ze względu na rosnące normy unijne, w przyszłych latach ceny te mogą jeszcze bardziej rosnąć, a co za tym idzie – segregacja będzie bardziej opłacalna. Według dyrektywy Unii Europejskiej Polska powinna w 2020 roku przetwarzać 50 proc. odpadów, w skład których wchodzi szkło, tworzywa sztuczne, metale i papier. 

Dlaczego warto segregować śmieci?

Dlaczego coraz bardziej skupiamy się na segregacji odpadów? Czemu ma to w ogóle służyć? Przede wszystkim ochronie środowiska. Warto pamiętać, że segregowanie to nie wyrzucanie, a odzyskane w ten sposób surowce mogą być ponownie wykorzystane. W końcu większość opakowań produktów, które kupujemy (i później wyrzucamy) wykonana jest z papieru, szkła, plastiku, aluminium czy innych metali. To surowce, które mogą posłużyć do produkcji kolejnych dóbr. 

Idealnym przykładem jest tu szkło i aluminium, które w 100 proc. podlega recyklingowi. Można je przetwarzać nieskończoną liczbę razy, oszczędzając tym samym energię i pieniądze. W przypadku aluminium jest to o tyle ważne, że produkcja jest stosunkowo droga, a złoża boksytu nieodnawialne. Przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 ton rudy i 700 kilogramów ropy naftowej. Odzyskując szkło, ograniczamy zużycie piasku, dolomitu i sody. 1 poddana recyklingowi szklana butelka to oszczędność energii, którą można wykorzystać do 4 godzin świecenia 100-watowej żarówki.

Szacuje się, że wystarczy 59 kilogramów makulatury, by uratować jedno drzewo przed ścięciem. Wystarczy też, że oddasz 35 butelek PET, by wyprodukowano z nich bluzę polarową. No i najważniejsze – posegregowane śmieci to znacznie mniej opadów, które trafiają na wysypiska i zalegają tam przez setki lat. Aluminiowa puszka rozkłada się od 200 do 400 lat, torebka foliowa 300 lat, a plastikowa butelka nawet 500 lat. Zdecydowanie lepiej jest poddać je recyklingowi. 

Zapewne zastanawiasz się, po co segregować śmieci, skoro i tak trafiają one do tego samego kontenera śmieciarki? To bardzo często powielany mit. Nie ma już wiele wspólnego z rzeczywistością. Nowoczesne śmieciarki mają specjalnie wydzielone komory na różnego rodzaju odpady. Często stosowaną praktyką jest także odbiór każdego rodzaju śmieci przez inną śmieciarkę.

Segregacja śmieci na 5 frakcji

Coraz więcej gmin w Polsce wprowadza segregację śmieci na 5 frakcji. Program ten jest wdrażany od 1 lipca 2017 roku w ramach Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO). Wiąże się to także ze znacznymi podwyżkami cen dla wywozu odpadów niesegregowanych. 

Zasada 5 frakcji wyróżnia 5 pojemników na odpady o różnych kolorach:

  • niebieski – na papier,
  • zielony – na szkło,
  • żółty – na metale i tworzywa sztuczne,
  • brązowy – na bioodpady,
  • czarny – na odpady zmieszane.

W niektórych gminach można się też spotkać z pojemnikiem szarym, który jest przeznaczony na odpady zielone (np. skoszona trawa). Wywóz tego rodzaju śmieci może być jednak cykliczny i nieregularny – określa go samorząd. W wybranych miejscowościach obowiązuje również podział na segregację szkła białego i kolorowego.

Jak segregować śmieci – ogólne zasady

Pamiętaj, by przed wyrzuceniem butelek i opakowań dokładnie je opróżnić z zawartości. Nie musisz jednak ich myć. Jeśli Twoja gmina stosuje segregację odpadów na 5 frakcji, wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych i szkła zostaną dokładnie oczyszczone w sortowni. Myjąc je w domu jedynie marnujesz wodę.

Przed wyrzuceniem butelek odkręć nakrętki. Jeśli butelka jest szklana, to umieść ją w pojemniku na szkło, natomiast nakrętkę wrzuć do metali i tworzyw sztucznych. Plastikowe butelki, kartony czy aluminiowe puszki powinno się przed wyrzuceniem zgniatać.

Pamiętaj, by nie wyrzucać kartonowych opakowań po napojach czy mleku do pojemnika z papierem. Choć w około 70 proc. składają się one z celulozy, zawierają też warstwy wykonane np. z folii czy aluminium, a także dodatkowe plastikowe elementy (np. lejki). Z tego względu kartony tego typu nadają się do pojemnika z tworzywami sztucznymi.

Ręczniki kuchenne nie powinny natomiast trafiać do pojemnika na papier – mogą one być zatłuszczone lub nasączone stosowaną w domu chemią, co zanieczyściłoby resztę zebranej w pojemniku makulatury. Wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane. 

Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady segregacji poszczególnych frakcji śmieci, sprawdź przygotowane przez nas informacje:

Jak segregować śmieci – papier
Jak segregować śmieci – szkło
– artykuł Jak segregować śmieci – metale i tworzywa sztuczne
Jak segregować śmieci – bioodpady

Gdzie wyrzucać sprzęt elektryczny i odpady niebezpieczne?

Opakowania po olejach silnikowych, lakierach, farbach, spraye, części samochodowe, zużyte baterie czy sprzęt elektroniczny – z pozoru wydawałoby się, że odpady te powinny znaleźć się w żółtym pojemniku na metal i tworzywa sztuczne. Nie wolno ich tam jednak umieszczać (ani w pojemniku na odpady zmieszane) ze względu na substancje i materiały niebezpieczne.

Tego typu odpady powinniśmy oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które znaleźć możemy praktycznie w każdej gminie. W sklepach i aptekach możemy się również natknąć na specjalne pojemniki na zużyte baterie. 

Do pojemników segregacyjnych nie można też wyrzucać starych mebli i innych odpadów wielkogabarytowych. Powinniśmy je zostawiać w przeznaczonym do tego miejscu, na temat którego informacje można uzyskać w gminie. Zorientuj się, czy w Twojej okolicy nie będzie w najbliższym czasie organizowana zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Jeżeli meble nadają się jeszcze do użytku, rozważ oddanie ich za darmo innym osobom, których nie stać na zakup nowych. Swoje ogłoszenie możesz wystawić np. w serwisie OLX.

Pamiętaj też, że wszystkie odpady, które miały kontakt z odchodami, wydzielinami i krwią, powinny trafić do pojemnika na śmieci zmieszane, nawet jeżeli są wykonane np. z tworzywa sztucznego lub materiałów biodegradowalnych. 

Recykling wcale nie jest taki straszny!

Jak widzisz, segregacja odpadów wcale nie jest taka straszna. Stosując się do zaleceń i dzieląc śmieci na 5 frakcji, możesz przyczynić się m.in. do ochrony środowiska. Podreperujesz też własny budżet, oszczędzając na wywozie odpadów i sprawisz, że przynajmniej część surowców powtórnie trafi do obiegu. A to oznacza mniej śmieci zalegających na wysypiskach. Segregacja po prostu się opłaca!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł