Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Jak sprawdzić, jaki mamy typ cery? Rodzaje cery.

Jak sprawdzić, jaki mamy typ cery? Rodzaje cery.

Jak sprawdzić, jaki mamy typ cery? Rodzaje cery.

Rozpoznanie jaki rodzaj cery posiadamy to pierwszy i najważniejszy krok w doborze skutecznej pielęgnacji domowej. W kosmetologii wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery: normalna, tłusta, sucha i mieszana. Jest to najprostszy i najczęściej spotykany podział. Jednak ocena rodzaju skóry jest dużo bardziej skomplikowana ponieważ przeważnie pojawiają się kombinacje podstawowych rodzajów cery i ich typy – takie jak cera wrażliwa, naczyniowa, trądzikowa, dojrzała.

Rodzaje cery i ich pielęgnacja
Cera normalna 
Pielęgnacja cery normalnej
Cera tłusta
Pielęgnacja cery tłustej
Cera sucha 
Pielęgnacja skóry suchej 
Cera mieszana
Pielęgnacja cery mieszanej
Jak rozpoznać rodzaj cery
Kosmetologia a rodzaje cery

Rodzaje cery i ich pielęgnacja

Rodzaj cery jest uwarunkowany genetycznie. Może się on jednak zmieniać wraz z wiekiem, ze względu na błędną pielęgnację lub zaburzenia hormonalne, a nawet pod wpływem nieodpowiedniej diety oraz czynników zewnętrznych. Warto więc stale obserwować kondycję naszej cery i jej odpowiedź na stosowaną pielęgnację domową. Jeśli chcemy, aby nasza pielęgnacja była skuteczna, to należy dobierać kosmetyki do aktualnej kondycji naszej skóry. 

Cera normalna 

Jest to rodzaj skóry, który praktycznie nie występuje u dorosłych. Mianem cery normalnej określa się skórę dziecka – czyli idealną. Charakteryzuje się ona miękką, gładką strukturą o zdrowym kolorycie. Ten rodzaj cery jest dobrze nawilżony, odżywiony i nie ma problemu z przetłuszczaniem się skóry. Ujścia gruczołów łojowych (tzw. pory skórne) nie są rozszerzone, nie występują żadne wypryski ani zaskórniki. Cera nie jest podrażniona ani nadmiernie zaczerwieniona. Charakteryzuje się dobrym ukrwieniem, jednolitym kolorytem i zdrowym blaskiem. 

Pielęgnacja cery normalnej

Dobór kosmetyków do pielęgnacji cery normalnej nie jest problematyczny. Ten rodzaj skóry dobrze toleruje większość stosowanych kosmetyków. Nie ma ryzyka, że nasza skóra zareaguje podrażnieniem lub nadmiernym obciążeniem. Mimo wszystko należy ją systematycznie nawilżać oraz dokładnie oczyszczać . Cera normalna nazywana jest cerą idealną – mimo, że nie występuje raczej u osób dorosłych, warto w naszej pielęgnacji dążyć do tego, aby jak najbardziej zbliżyć nasz rodzaj cery do tego właśnie typu. 

Cera tłusta

Ten rodzaj cery charakteryzuje się nadmierną produkcją łoju skórnego – tzw. sebum. Jest to spowodowane zbyt aktywną pracą gruczołów łojowych. Na skórze pojawia się charakterystyczny połysk i świecenie. Towarzyszy temu porowatość skóry – czyli widoczne rozszerzone ujścia gruczołów łojowych (tzw. pory). Cera tłusta ma szary, ziemisty kolor. Przeważnie skóra jest gruba, odporna, ma nierówną powierzchnię i posiada tendencję do tworzenia się zaskórników lub stanów zapalnych. Posiadacze cery tłustej wolniej zauważą oznaki starzenia się skóry. Cera tłusta występuje zarówno u młodzieży w okresie dojrzewania, jak i u osób dorosłych. Popularnym typem cery tłustej jest cera trądzikowa.

Pielęgnacja cery tłustej

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji domowej posiadacze cery tłustej powinni przede wszystkim pamiętać o uregulowaniu nadmiernej produkcji sebum. Bardzo istotne jest oczyszczanie skóry. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się żele lub mydła do mycia twarzy nie zawierające alkoholu. Warto zaopatrzyć się w tonik lub hydrolat dostosowany do pielęgnacji cery tłustej, który należy stosować po etapie oczyszczenia skóry oraz w ciągu dnia w celu jej odświeżenia. Często popełnianym błędem jest zbyt mocne odtłuszczanie skóry tłustej, co w efekcie końcowym przynosi odwrotny skutek – skóra produkuje jeszcze więcej łoju. Cera tłusta potrzebuje codziennej dawki intensywnego nawilżenia. Najlepiej sprawdzą się lekkie kremy na bazie wody, które intensywnie nawilżą, ale nie obciążą skóry. Jeśli nie mamy problemu z trądzikiem, to warto również pamiętać o złuszczaniu skóry i wykonywać  1-2 razy w tygodniu peeling twarzy oraz o maseczkach, które będą działały oczyszczająco oraz regulująco na produkcję sebum, przykładowo maseczki na bazie glinki zielonej. 

Cera sucha 

Skóra sucha ma wiele charakterystycznych cech, które ułatwiają rozpoznanie tego rodzaju cery. Przede wszystkim jest cienka, delikatna, wręcz papierowa. Szybko pojawiają się na niej oznaki starzenia. Jest matowa ze względu na niedobór lipidów mających wpływ na natłuszczenie oraz stanowiących składnik bariery hydrolipidowej skóry, która zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka. Ma tendencje do szorstkości, podrażnienia i łuszczenia się, a po oczyszczeniu pojawia się uczucie ściągnięcia ze względu na osłabione funkcje ochronne skóry. Popularnym typem cery suchej jest cera wrażliwa i naczyniowa. 

Pielęgnacja skóry suchej 

Skóra sucha jest wymagającym rodzajem cery i w dobierając pielęgnację należy obchodzić się nią ostrożnie. Do oczyszczania najlepiej sprawdzą się olejki, mleczka lub specjalnie dedykowane bardzo delikatne mydła na bazie olejów. Nie należy stosować standardowych żeli lub agresywnych mydeł do mycia twarzy, bo mogą dodatkowo podrażniać ten typ cery. Warto po oczyszczeniu spryskać twarz łagodnym hydrolatem dostosowanym do cery suchej lub tonikiem. Najważniejszym etapem pielęgnacji jest codzienne nawilżanie i odżywianie skóry suchej. Tutaj najlepiej sprawdzą się bogate, odżywcze kremy oraz olejki, które ochronią delikatną i cienką cerę. Na noc wybierajmy silnie regenerujące, tłuste produkty, a na dzień, jeśli stosujemy makijaż, mogą być lżejsze, bardziej nawilżające formuły. Dodatkowo warto wykonywać maksymalnie raz w tygodniu peeling enzymatyczny oraz stosować odbudowujące, odżywcze i nawilżające maseczki. Dobrze sprawdzą się również maseczki na bazie glinki białej lub czerwonej. Jeśli nasza cera jest dodatkowo wrażliwa lub naczyniowa, to wybierajmy produkty bez zbędnych, syntetycznych i drażniących składników.

Cera mieszana

Jest to najpopularniejszy rodzaj cery. Przeważnie łączy w sobie elementy cery tłustej i suchej lub normalnej i tłustej. Najbardziej charakterystyczne cechy to przetłuszczająca się strefa T (czoło, nos, broda) oraz suche lub normalne policzki. Ujścia gruczołów łojowych w okolicy nosa, brody i czoła są rozszerzone i występuje w tej strefie nadprodukcja sebum. Mogą również pojawiać się drobne wypryski oraz niedoskonałości. Natomiast policzki najczęściej bywają przesuszone, matowe, mogą nawet reagować podrażnieniem i uczuciem ściągnięcia po etapie oczyszczania. 

Pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana łączy w sobie różne typy skóry i z tego powodu jest to najtrudniejszy rodzaj cery w pielęgnacji. Należy jednocześnie dostarczać skórze odpowiednich składników aktywnych dla cery tłustej i suchej/normalnej. Ważne jest zachowanie równowagi, aby nie pogłębić tłustości lub suchości skóry. Etap oczyszczania powinien być delikatny ze względu na okolicę policzków. Najlepiej sprawdzą się tutaj delikatne mydła do twarzy, pianki lub łagodne żele myjące nie zawierające silnych detergentów. Następnie warto spryskać twarz hydrolatem do cery suchej lub normalnej lub przetrzeć ją tonikiem bez alkoholu. Wybierając krem szukajmy produktów silnie nawilżających, o lekkiej lub średniej konsystencji, aby nie obciążać tłustej strefy T. Można do pielęgnacji wprowadzić olejki, które jednocześnie będą odżywiały suchą okolicę policzków i regulowały tłustą. Należy wybierać oleje, które są niekomedogenne (nie powodują zapychania porów skórnych). Raz w tygodniu warto zrobić drobnoziarnisty peeling. Jeśli nasze policzki są suche i skłonne do podrażnień, to wówczas wybierajmy peeling enzymatyczny. Dodatkowo dobrze sprawdzą się maseczki o działaniu nawilżającym, a od czasu do czasu możemy wprowadzić do pielęgnacji maseczki oczyszczające, przykładowo na bazie glinki (najlepiej na bazie glinki żółtej). 

Jak rozpoznać rodzaj cery 

Jeśli masz wątpliwości i chcesz się upewnić jaki posiadasz rodzaj cery, to wykonaj krótki test i zwróć uwagę na następujące cechy. Zaobserwuj jak zachowuje się skóra po oczyszczeniu – dokładnie umyj twarz beztłuszczowym lub delikatnym kosmetykiem, nie nakładaj żadnych innych produktów i odczekaj kilka minut. Jeśli pojawia się uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie, dyskomfort – najprawdopodobniej posiadasz cerę suchą. Jeśli dodatkowo odczuwasz swędzenie lub pieczenie, to cera jest wrażliwa. W momencie, gdy żadne z tych objawów się nie pojawiły, to należy poczekać jeszcze kilkadziesiąt minut. Jeśli po godzinie w strefie T (czoło, nos, broda) pojawi się świecenie i błyszczenie, a policzki pozostaną normalne lub lekko suche i ściągnięte, to oznacza, że posiadasz cerę mieszaną. W momencie, gdy błyszczy się cały obszar twarzy, łącznie z okolicą policzków, to sugeruje to skórę tłustą. Możesz również przyłożyć do twarzy chusteczkę. Jeśli pojawi się na niej tłusta plama, to oznacza, że gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum. Po tak wykonanym teście wróć do danego opisu typu cery i dokładnie obejrzyj swoją skórę. Pamiętaj jednak, że nieodpowiednia pielęgnacja, zła dieta i zmiana pory roku wpływają na stan naszej skóry i może się ona zmieniać.

Kosmetologia a rodzaje cery

Tradycyjny podział na cztery rodzaje cery staje się coraz mniej aktualny. Ze względu na postępujące zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV, używki, nieodpowiednią dietę, choroby oraz źle dobraną pielęgnacje rozróżniamy wiele typów cery. Każdy podstawowy rodzaj cery może dodatkowo posiadać typ. Przykładowo: cera sucha może również być wrażliwą lub naczyniową, a cera tłusta może posiadać trądzik lub być odwodniona. Należy też pamiętać, że w skórze od 25 roku życia zaczynają się procesy starcze, a pierwsze oznaki starzenia zaczynają być widoczne po 30 roku życia. Na starzenie się skóry ogromny wpływ ma promieniowanie UV (fotostarzenie), dlatego tak ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, czyli filtrów UV.

Od 45 roku życia uznaje się, że skóra jest dojrzała. Bardzo ważne jest, aby dobierać kosmetyki do potrzeb naszej cery. Wyrobienie i przyswojenie dobrych nawyków pielęgnacyjnych to pierwszy krok do posiadania ładnej i zadbanej cery. Pielęgnacja powinna być nieskomplikowana i składać się z następujących etapów powtarzanych rano i wieczorem: oczyszczenie, tonizacja, nałożenie kremu pod okolicę oka, nałożenie kremu na twarz. Jeśli mamy ochotę możemy wzbogacić naszą pielęgnację w dodatkowe produkty takie jak serum, które stanowi bogactwo składników aktywnych lub olejek. Raz w tygodniu, lub w zależności od potrzeby, należy odświeżyć naskórek peelingiem i nałożyć odpowiednio dobraną do potrzeb skóry maseczkę.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł