Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Jak segregować śmieci – metale i tworzywa sztuczne

Jak segregować śmieci – metale i tworzywa sztuczne

Jak segregować metale i tworzywa sztuczne?

Odpady wykonane z metalu i tworzyw sztucznych wyrzucamy do żółtych kontenerów. To między innymi plastikowe butelki i puszki po napojach. Co jeszcze może się tam znaleźć i o czym pamiętać podczas segregacji? Jak segregować metale i tworzywa sztuczne? Oto najważniejsze zasady segregacji metalu i tworzyw sztucznych.

  • Każdego roku do mórz i oceanów trafia około 13 mln ton plastiku.
  • Z 35 odzyskanych butelek PET można wyprodukować bluzę polarową.
  • Do żółtego kontenera wrzucaj m.in. plastikowe butelki, folie (także aluminiowe), puszki po napojach i konserwach.
  • Do tworzyw sztucznych nie wyrzucaj artykułów higienicznych – gąbek do mycia, szczoteczek do zębów i jednorazowych maszynek do golenia.
  • Jeśli możesz, ogranicz zakup plastikowych butelek.

Przemysł plastiku to bardzo ważna gałąź gospodarki wielu krajów. W samej Europie pracuje w nim ponad 1,6 mln osób. W 2018 roku na całym świecie wyprodukowano 359 mln ton plastiku, a w Unii Europejskiej 61,8 mln ton, z czego 9,4 mln ton trafiło do recyklingu.

Żeby jednak zrozumieć skalę odzysku tego surowca, trzeba zdać sobie sprawę z różnorodnego cyklu życia produktów z niego wykonanych. Niektóre z nich trafiają do odpadów już w mniej niż rok – to chociażby butelki po napojach. Inne mogą być użytkowane przez 15 lat (np. elementy kokpitów samochodowych), a część nawet przez 50 lat (np. elementy samolotów pasażerskich czy statków). 

Z tego względu do wyrobienia sobie rzeczywistego obrazu warto przeanalizować wyłącznie odzysk plastikowych opakowań, których cykl życia jest najkrótszy. Jak wynika z danych raportu “Plastics – the Facts 2019”, opublikowanego przez stowarzyszenie PlasticsEurope, w krajach Unii Europejskiej do recyklingu trafia średnio 42 proc. takich opakowań. Odsetek w Polsce ten jest nieco mniejszy – poniżej 40 proc. W kolejnych latach UE będzie jednak zwiększać wymogi odnośnie recyklingu tego materiału. W 2025 roku ma on wynieść 50 proc, a do 2030 powinniśmy osiągnąć pułap 55 proc.

Odzyskany plastik, podobnie jak inne surowce, może posłużyć do ponownej produkcji. Może być przetwarzany nawet 7-8 razy, zanim straci swoje właściwości. Wzmożony recykling to oczywiście mniej śmieci zalegających na wysypiskach, ale i tych w oceanach. Szacuje się, że rocznie trafia tam około 13 mln ton plastiku. Jedna plastikowa butelka rozkłada się około 500 lat. Jeżeli zatem utrzymamy trend zaśmiecania mórz i oceanów, w 2050 roku będzie w nich więcej plastiku niż ryb

A z odzyskanych butelek plastikowych można wykonać wiele rzeczy. Wystarczy 35, by z otrzymanego surowca wyprodukować bluzę polarową. Udowodnił to też Adidas, który z oceanicznych śmieci stworzył buty i koszulki dla niemieckich drużyn piłkarskich. Idea tego przedsięwzięcia była słuszna, jednak wysoka cena butów (200 euro) nie zachęcała do zakupu, a co za tym idzie, do propagowania ekologicznych postaw.

Jak segregować metale i tworzywa sztuczne?
Czego nie wyrzucać do żółtego pojemnika?
Jak zapobiegać powstawaniu odpadów?

Jak segregować metale i tworzywa sztuczne?

Plastikowe butelki wraz z nakrętkami, folie plastikowe i aluminiowe, puszki po napojach i konserwach – wszystkie te odpady można wrzucać do żółtego kontenera. Zasada jest taka sama, jak w przypadku szkła – opakowań nie trzeba myć, wystarczy je dobrze opróżnić. Resztą zajmie się sortownia. Przed wyrzuceniem trzeba je zgnieść.

Do odpadów z tworzyw sztucznych zaliczamy także torebki foliowe. Jeżeli jednak zawierają one zwierzęce odchody, muszą trafić do odpadów zmieszanych, czyli do czarnego kontenera. Innymi prawami rządzą się jednak te wykonane z materiałów biodegradowalnych – wbrew nazwie nie można ich umieścić w kontenerze na bioodpady. Nie nadają się także do plastiku, więc należy je wyrzucać do śmieci zmieszanych.  

Żółty pojemnik to także idealne miejsce na opakowania po mleku, sokach i innych napojach. Co prawda w większości wykonane są one z celulozy, ale dodatkowe warstwy z tworzyw sztucznych i plastikowe elementy (np. korki) sprawiają, że ich miejsce jest właśnie wśród odpadów plastikowych. Akceptowalne są także plastikowe zabawki (jeśli nie zawierają części elektrycznych), metale kolorowe, drobny złom, taki jak np. gwoździe, śruby czy nakrętki oraz metalowe narzędzia. 

Czego nie wyrzucać do żółtego pojemnika?

Pojemnik na metale i tworzywa sztuczne nie jest odpowiednim miejscem dla wszelkiego rodzaju odpadów, które miały kontakt z krwią, wydzielinami i fekaliami. Trzeba je umieścić w kontenerze na śmieci zmieszane. Taka sama zasada dotyczy odpadów higienicznych, m.in. gąbek do mycia naczyń i ciała, szczoteczek do zębów czy jednorazowych maszynek do golenia.

Z podobnego względu nie należy do niego również wrzucać styropianowych tacek po jedzeniu. Jeżeli opakowanie jest zabrudzone żywnością, musi trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Przedmioty wykonane z plastiku z domieszką gumy (np. szczotki do włosów, niektóre pojemniki na żywność) również nie nadają się do żółtego pojemnika. Tak samo, jak produkty z silikonu, wyrzucamy je do odpadów zmieszanych.

Osobną kategorią są odpady medyczne, w tym m.in. zużyte strzykawki. Pomimo, że są wykonane z plastiku, nie wyrzucamy ich do żółtego kontenera. Najlepiej oddać je w aptece lub w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, którego lokalizację możesz znaleźć na stronie internetowej swojej gminy. Do PSZOK-u trzeba też zanieść plastikowe i metalowe opakowania po niebezpiecznych substancjach – rozcieńczalnikach, nawozach, olejach silnikowych itp. To także dobre miejsce do oddania zepsutych urządzeń elektrycznych, zużytych akumulatorów i baterii. Nie wyrzucaj ich do zwykłych śmieci. Jedna bateria z elektronicznego zegarka może skazić nawet 400 litrów wody!

Jak zapobiegać powstawaniu odpadów?

Wiesz już, jak sortować odpady z metalu i plastiku. Przemyślany recykling to jedno. Powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych możesz też aktywnie zapobiegać, rezygnując z zakupu produktów z nich wykonanych. Nie musisz przecież zawsze wybierać napojów w plastikowych butelkach. Jako alternatywę rozważ opakowania szklane, które możesz później do czegoś wykorzystać lub oddać do recyklingu (szkło w przeciwieństwie do plastiku nie traci swoich właściwości podczas wielokrotnego odzysku). 

Możesz też przestać korzystać ze styropianowych tacek, plastikowych sztućców, słomek czy papierowych kubeczków jednorazowych, które wbrew nazwie zawierają też warstwę plastiku i nie nadają się do odzysku. Zamiast nich stosuj naczynia wielokrotnego użytku lub jeśli już musisz kupić jednorazowe – wybieraj te wykonane z materiałów biodegradowalnych. Słomkę do picia może z powodzeniem zastąpić odpowiednio długim makaronem. Zachęcamy do eksperymentowania!

Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady segregacji poszczególnych frakcji śmieci, sprawdź przygotowane przez nas informacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł