Jak segregować szkło – najważniejsze zasady
Czego nie wrzucać do pojemnika na szkło?
Recyklingowi nie są również poddawane szklane znicze i świeczki.
Z punktu widzenia recyklingu szkło jest jednym z najlepszych surowców wtórnych, które można odzyskiwać w nieskończoność. Dzięki temu tworzy świetny przykład gospodarki o obiegu zamkniętym. By było to jednak możliwe, trzeba wiedzieć, jak je segregować. Poznaj najważniejsze zasady z tym związane.
- Coraz więcej osób decyduje się na zakup produktów w szklanych opakowaniach.
- Do zielonych pojemników powinno trafiać wyłącznie szkło opakowaniowe – słoiki i butelki.
- Szklanych pojemników nie trzeba myć. Wystarczy je dokładnie opróżnić i oddzielić metalowe zakrętki.
- Porcelana, szkło żaroodporne i talerze nie nadają się do pojemnika na szkło, podobnie jak lustra, zbite szyby, opakowania po lekach i termometry.
- Jeśli to możliwe, kupuj produkty w szklanych opakowaniach zwrotnych.
Świadomość konsumentów na temat właściwości szkła jako surowca wtórnego jest coraz większa. W końcu może ono być przetwarzane niemal w nieskończoność bez utraty swoich cech. Dla porównania tworzywa sztuczne, w tym głównie plastik, może być przetworzony do 7-8 razy, zanim straci swoje właściwości.
Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zakup produktów w szklanych opakowaniach, które później można odzyskać. Z badania przeprowadzonego przez organizacje Friends of Glass i FEVE wynika, że dziś szklane opakowania wybiera 50% więcej osób niż jeszcze trzy lata temu. 9 na 10 badanych wskazało natomiast, że szkło jest najlepszym surowcem na opakowania i z czystym sumieniem poleciłoby go swojej rodzinie i znajomym.
Wysoką świadomość wśród obywateli potwierdzają także dane na temat recyklingu szkła w Unii Europejskiej. Na terenie wspólnoty w 2017 roku odzyskano rekordowe 76% wytworzonego szkła. Choć liczby te napawają optymizmem, wciąż jest pole do poprawy. By gospodarka szkła była w pełni zamknięta, odsetek odzyskanego surowca powinien być jeszcze większy. A gra jest warta zachodu – ponowne wykorzystanie szklanej butelki to oszczędność 1100 W energii, którą potrzeba do wyprodukowania nowej. To energia wystarczająca na około 22 godziny pracy na komputerze.
Jak segregować szkło – najważniejsze zasady
Do zielonych pojemników powinno trafiać wyłącznie szkło opakowaniowe, czyli słoiki po różnego rodzaju przetworach i butelki po napojach. Nie trzeba ich myć ani zdejmować z nich etykiet. Tym zajmują się sortownie. Warto jednak pamiętać, by dokładnie je przed segregacją opróżnić. W przypadku słoików należy również oddzielić pokrywki – jeżeli są metalowe, powinny trafić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. W przypadku butelek po napojach warto sprawdzić, czy nie mają metalowych zawleczek i kapsli. Jeżeli tak – trzeba je usunąć.
Zielony kontener to także dobre miejsce na szklane opakowania po kosmetykach, pod warunkiem, że są one opróżnione i nie zawierają zespolonych elementów z tworzyw sztucznych. Szklane pojemniki po kremach mają zazwyczaj plastikowe zakrętki – trzeba je oddzielić.
Wyrzucać możemy także szklane opakowania po olejach używanych np. w kuchni. Tutaj zasada jest identyczna – wystarczy je opróżnić i oddzielić metalowe zakrętki.
Czego nie wrzucać do pojemnika na szkło?
Lista szklanych produktów, których do zielonego pojemnika nie można wrzucać, jest zdecydowanie większa. To przede wszystkim zużyte i pobite szklanki, kubki, talerze, kieliszki i naczynia żaroodporne. Są one produkowane ze szkła termicznego o znacznie wyższej temperaturze topnienia i z tego powodu powinny lądować w pojemniku na odpady zmieszane.
Do zielonego pojemnika nie wyrzucamy również porcelany i innej ceramiki, której pełno w naszych domach. Kubki, filiżanki, talerze – jeśli są wykonane z ceramiki, muszą trafić do odpadów zmieszanych. Porcelana nie jest odzyskiwana, a gdy dostanie się do pojemnika na szkło, może zanieczyścić całą frakcję.
W podobny sposób traktujemy zbite szyby okienne, samochodowe czy lustra. Są one produkowane z innego rodzaju szkła i nie nadają się do odzysku, dlatego powinniśmy je umieszczać w pojemnikach na odpady zmieszane lub oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Ich lokalizację możesz sprawdzić na stronie gminy.
Osobną kategorią są opakowania po lekach i termometry. Te powinniśmy oddawać do apteki lub wybrać się do PSZOK-u, gdzie przyjmują również szklane butelki po chemikaliach i substancjach niebezpiecznych (np. po rozpuszczalnikach).
-
BioBag, worki na odpady organiczne i zmieszane, w 100% biodegradowalne i kompostowalne, 35l, rolka 20 sztuk16.99 zł
-
BioBag, worki na odpady organiczne i zmieszane, w 100% biodegradowalne i kompostowalne, 30l, rolka 20 sztuk11.29 zł
-
BioBag, worki na odpady organiczne i zmieszane, w 100% biodegradowalne i kompostowalne, 20l, rolka 20 sztuk10.99 zł
-
BioBag, worki na odpady organiczne i zmieszane, w 100% biodegradowalne i kompostowalne, 10l, rolka 20 sztuk9.99 zł
Recyklingowi nie są również poddawane szklane znicze i świeczki.
Mogą być zanieczyszczone woskiem – trzeba je umieszczać w odpadach zmieszanych. Zużyte żarówki i świetlówki traktujemy jako elektrośmieci. Można je oddać do PSZOK-u lub w specjalnych punktach odbioru w marketach budowlanych.
Wybieraj szkło wielorazowe
Do pogłębienia zamkniętego ekosystemu szkła możesz się przyczynić nie tylko przez odpowiednią segregację odpadów, ale również świadomy wybór już na etapie zakupu. Jeśli możesz, wybieraj napoje w butelkach zwrotnych, które oddasz później w sklepie.
Szklane słoiki możesz ponadto używać we własnym zakresie, przechowując w nich żywność i przetwory. Wyrzucaj je do zielonego pojemnika dopiero wtedy, gdy jesteś pewny, że nie będziesz ich już potrzebować.
Jak widzisz, segregacja szkła nie jest trudna, ale trzeba znać kilka podstawowych zasad. Pamiętaj, że do zielonego pojemnika trafia głównie szkło opakowaniowe, czyli słoiki i butelki po napojach. Reszta szklanych produktów charakteryzuje się inną temperaturą topnienia i może tym samym zanieczyścić frakcję szkła. To kłopot dla sortowni, którego warto unikać.
Warto zapoznaj się z całą serią artykułów dot. segregacji:
Jak segregować śmieci
kolejny artykuł: Jak segregować papier
Jak segregować bioodpady
Jak segregować metale i tworzywa sztuczne