Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Jak segregować śmieci – bioodpady

Jak segregować śmieci – bioodpady

Jak segregować bioodpady?

Brązowy pojemnik przeznaczony jest na bio odpady, które zazwyczaj utożsamiane są z resztkami jedzenia. W rzeczywistości mogą tam trafiać wyłącznie odpady pochodzenia roślinnego. O czym jeszcze warto pamiętać, segregując bio śmieci? jak segregować bioodpady? Poznaj najważniejsze zasady.

  • Z bioodpadów wytwarza się energię i kompost.
  • Do brązowego pojemnika wyrzucamy odpady pochodzenia roślinnego.
  • Do odpadów bio nie zalicza się resztek mięsa i kości.
  • Odpady najlepiej wyrzucaj w papierowych torbach lub workach kompostowalnych. 

Na początku warto wyjaśnić, co się dzieje z takimi odpadami i dlaczego ich poprawna segregacja jest bardzo ważna. Trafiają one do biogazowni lub kompostowni, gdzie uzyskuje się odpowiednio energię lub kompost

Stosowane w kompostowniach technologie zazwyczaj ograniczają rodzaj odpadów do tych pochodzenia roślinnego. Wrzucenie do brązowego pojemnika resztek mięsa może zaburzyć proces kompostowania i sprawić, że powstały kompost nie będzie spełniał obowiązujących norm.

Jak poprawnie segregować bioodpady?
Czego nie wyrzucać do bioodpadów?
W czym wyrzucać bioodpady?

Jak poprawnie segregować bioodpady?

Tylko odpady pochodzenia roślinnego – tak brzmi najważniejsza zasada segregacji śmieci biodegradowalnych. Do brązowego pojemnika mogą zatem trafiać resztki owoców i warzyw, niezjedzone pieczywo, a także fusy z kawy i herbaty – te ostatnie pod warunkiem, że są w formie sypkiej. Torebki po herbacie ze sznurkiem i papierową etykietą należy wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Co jeszcze można umieszczać w bioodpadach? Ścięte kwiaty, rośliny doniczkowe, gałęzie drzew i krzewów, trociny, korę drzew, skoszoną trawę, słomę, siano, a nawet samo drewno, ale jedynie te niezaimpregnowane. Akceptowalne są także zepsute przetwory warzywne i owocowe. 

Dopuszczalne są skorupki jajek, ale tylko pod warunkiem, że są wysuszone. Jeśli chcemy wyrzucić całe jajko, musimy je umieścić w odpadach zmieszanych.

Czego nie wyrzucać do bioodpadów?

Najczęściej popełnianym błędem w segregacji bioodpadów jest wyrzucanie resztek pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa i kości, które w procesie rozkładu wytwarzają dużo metanu, zaburzając poprawne powstawanie kompostu.

Do brązowego pojemnika nie należy również wyrzucać oleju jadalnego i innych tłuszczów. Zakazane są odchody zwierząt i żwirek – te należy umieszczać w odpadach zmieszanych. Bio śmieciem nie jest też ziemia, kamienie, popiół z węgla kamiennego, płyty pilśniowe i MDF, drewno, które poddano impregnacji czy nawet kurz z odkurzacza.

Zrezygnuj ponadto z wyrzucania ściętych roślin, które rosną w bliskim sąsiedztwie ruchliwych ulic. Nieodpowiednie będą też liście dębu i orzecha, które podczas rozkładu wydzielają toksyczne związki – powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

W czym wyrzucać bioodpady?

Najbardziej problematyczną kwestią w segregacji bioodpadów jest opakowanie, w którym powinniśmy je umieścić przed wyrzuceniem. W zasadzie można je wrzucać luzem bezpośrednio do pojemnika, ale nie jest to zbyt wygodne, a ponadto prowadzi do jego zabrudzenia, co wiąże się z koniecznością regularnego mycia kontenera.

Nieodpowiednie będą też plastikowe worki, choć tu zasady każda gmina ustala z osobna. Niektóre sortownie akceptują taką formę, rozcinając reklamówki na miejscu, jednak istnieje ryzyko, że część plastiku przedostanie się do frakcji odpadów i ją zanieczyści. Podobne zasady dotyczą worków biodegradowalnych, które również nie mogą być poddane procesowi kompostowania.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą papierowe torby. Warunek jest jeden – nie powinny zawierać nadruków. Można w tym celu skorzystać np. z papierowych opakowań na pieczywo. Inną opcją są dedykowane worki kompostowalne. Jak je rozpoznać? Mają specjalne oznakowanie z logo roślinki i numerem certyfikatu. Warto poszukać ich w sklepie.

Jak widzisz, segregacja bioodpadów nie jest trudna. Najważniejszą do zapamiętania zasadą jest ta mówiąca o odpadach pochodzenia zwierzęcego, które do brązowego pojemnika trafiać nie powinny. Pamiętaj też o przemyślanych zakupach. Szacuje się, że każdego roku w Polsce marnuje się blisko 9 mln ton żywności. Nie przyczyniaj się do zwiększania tego niechlubnego wyniku. Zwróć również uwagę, w czym wyrzucasz organiczne odpadki, a reszta pójdzie z górki. 

Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady segregacji poszczególnych frakcji śmieci, sprawdź przygotowane przez nas informacje:

Jak segregować śmieci – papier,
Jak segregować śmieci – szkło,
– ogólny artykuł Jak segregować śmieci,
Jak segregować śmieci – metale i tworzywa sztuczne.

Komentarze

  1. Marian

    Hej. Świetny i potrzebny artykuł. Moglibyście bardziej poruszyć temat dbania o środowisko kiedy mieszka się bloku. Sam mieszkam w 10-piętrowcu i nie mam za dużo miejsca na np. swoje własne pojemniki, a miasto niekoniecznie je zapewnia.

  2. Michał

    Dobry pomysł 🙂 Może w przyszłości napiszemy więcej na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł