Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Ekologiczne środki czystości w Twojej firmie

Ekologiczne środki czystości w Twojej firmie

Myjka ze sznurka konopnego bez zawieszki (2)

Czym są naturalne środki czystości?
Eko środki czystości dla firmy
Naturalne produkty higieniczne dla biznesu
Ekologiczne środki czystości i materiały higieniczne – czy to się opłaca?
Ekologiczne środki czystości – zrób to sam

Szkodliwe substancje, silne chemikalia wywołujące reakcje alergiczne czy podrażnienia skóry, detergenty niebezpieczne dla naszego zdrowia – kupując chemię gospodarczą, możesz ich zwyczajnie uniknąć. Trend na ekologiczne środki czystości staje się coraz bardziej popularny wśród użytkowników domowych. Z powodzeniem można go jednak przenieść także do firmy. To nie tylko dbałość o ekologię i życie w większej zgodzie ze środowiskiem, ale w wielu przypadkach także oszczędność.

  • Ekologiczne środki czystości nie zawierają szkodliwych substancji. Produkowane są z naturalnych składników. 
  • Zastąpisz nimi tradycyjną chemię gospodarczą – proszki do prania, środki czyszczące, tabletki do zmywarki, nabłyszczacze, czyściwa do rąk itp.
  • W szerokiej gamie ekologicznych zamienników znajdziesz też ręczniki papierowe z recyklingu, myjki konopne czy papier toaletowy.
  • Ekologiczne produkty dla firm nie są droższe od zwykłych odpowiedników. Możesz na nich nawet zaoszczędzić. 
  • Część środków możesz przygotować sam, korzystając z dobrze znanych składników: octu, sody oczyszczonej, mydła naturalnego czy olejków eterycznych.

Czym są naturalne środki czystości?

Tradycyjne środki czyszczące, które znamy ze sklepów, bardzo często przepełnione są toksycznymi substancjami, które mogą źle wpływać na nasze zdrowie. Ich zadaniem jest ułatwienie utrzymywania czystości. Koszt tych produktów chemicznych może być jednak bardzo wysoki: długoterminowe obawy o nasze zdrowie i zanieczyszczenie środowiska, do którego przyczynia się ich produkcja, a później utrudniona utylizacja.

Naturalne środki czystości stoją po drugiej stronie barykady. Nie zawierają związków szkodliwych dla człowieka i środowiska, sztucznych barwników czy innych, niebezpiecznych substancji o trudnych do wymówienia nazwach. 

Ekologiczne środki czystości są produkowane z naturalnych i w większości dobrze nam znanym składników. To między innymi dostępna w wielu domach soda oczyszczona, zwana także wodorowęglanem sodu, sok z cytryny, ocet, skrobia, oleje roślinne, olejki eteryczne czy alkohol mający właściwości dezynfekujące. 

Chemia naturalna powstaje w zgodzie ze środowiskiem. Zazwyczaj występuje w opakowaniach, które nadają się do recyklingu lub wręcz są wielokrotnego użytku (np. szklane pojemniki). Producenci nie testują jej na zwierzętach, co w przypadku tradycyjnych środków czystości nie zawsze jest oczywiste. Unia Europejska nie zabrania bowiem takiego procederu.

Eko środki czystości dla firmy

Przekrój eko środków czystości jest bardzo szeroki. To zamienniki tradycyjnych produktów, które znamy ze sklepowych półek. Służą do prania, czyszczenia powierzchni, zmywania, usuwania smarów, innych tłustych zabrudzeń itp. Zastępują zwykłe tabletki do zmywarek, proszki do prania, mydła, nabłyszczacze i wiele innych. 

Jeżeli regularnie kupujesz chemię gospodarczą do swojej firmy, powinieneś w szczególności zwrócić uwagę na te ekologiczne zamienniki:

    • Balja proszek do zmywarki  – z powodzeniem zastępuje tradycyjne tabletki do zmywarki. Charakteryzuje się wysoką skutecznością, gdyż jego forma sprawia, że szybciej rozpuszcza się w wodzie. Stosując proszek do zmywarki, masz pewność, że rozpuści się w całości, a jego drobinki nie pozostaną na naczyniach. Przy jego produkcji nie używa się ponadto szkodliwych dla środowiska polimerów, gdyż nie trzeba uzyskać formy tabletki. 

    • Balja nabłyszczacz do zmywarki – ekologiczny nabłyszczacz do zmywarki pełni taką samą funkcję, jak jego tradycyjny odpowiednik – sprawia, że naczynia lśnią i nie pozostają na nich nieestetyczne smugi. Produkowany jest jednak z substancji w pełni biodegradowalnych, czyli takich, które nie szkodzą środowisku. Zazwyczaj pakowany jest w szklane butelki, które podlegają recyklingowi. 

    • Balja proszek do prania białego – ekologiczny może być także proszek do prania. Wyprodukowany z naturalnych składników, nie zawiera sztucznych dodatków zapachowych i wszelkiego rodzaju polepszaczy, a więc nie powinien uczulać i powodować innych reakcji skórnych. Jest przy tym równie skuteczny, jak tradycyjny proszek – odpowiednio zabezpiecza i zmiękcza prane ubrania i tkaniny.

    • Balja mydło gospodarcze – ekologiczny produkt, który może zastąpić wybielacz, tradycyjne czyściwo do rąk czy uniwersalny środek czyszczący. Wystarczy namoczyć ubrania z jego dodatkiem, by pozbyć się nawet tych najbardziej intensywnych plam. Można nim też czyścić różne powierzchnie – meble, biurka, blaty kuchenne itp. Świetnie usuwa plamy po olejach czy smarach, a więc idealnie sprawdzi się w warsztatach i wszędzie tam, gdzie po pracy konieczne jest solidne umycie rąk. 

    • Klareko Tabletki Do Zmywarki – zamiast proszku do zmywarki możesz też używać dobrze znanych tabletek. Tutaj także znajdziesz producentów, którzy wykonują je w duchu eko, pomijając sztuczne zapachy, barwniki i szkodliwe substancje. Ekologiczne tabletki do zmywarki składają się z substancji biodegradowalnych i owinięte są w nieszkodliwą folię, która rozpuszcza się w wodzie. 

Naturalne produkty higieniczne dla biznesu

Szerokie pole do popisu w kwestii prowadzenia ekologicznego stylu w swojej firmie masz także w przypadku produktów higienicznych, które z pewnością regularnie zamawiasz. Musisz przecież zapewnić swoim pracownikom tak podstawowe rzeczy, jak papier toaletowy czy ręczniki papierowe, prawda? Tu także można być eko. 

Przykładem może być ręcznik papierowy z recyklingu, czyli wykonany w całości z włókien celulozowych pochodzących z odzysku. To świetny sposób na 100-procentowe wykorzystanie surowców wtórnych. Jedna rolka ręcznika papierowego z recyklingu może zastąpić nawet 5 tradycyjnych rolek, które kupujesz w sklepie lub hurtowni. W tym samym czasie możesz być zatem ekologiczny i oszczędny.

Na podobnej zasadzie powstaje ekologiczny papier toaletowy, który również produkowany jest z włókien celulozowych odzyskanych z kartonowych opakowań po napojach. Do wyboru masz standardowe rolki lub ekologiczny papier toaletowy do dozowników, jeżeli korzystasz z nich w swojej firmie. 

Ekologiczne środki czystości i materiały higieniczne – czy to się opłaca?

Wśród wielu osób panuje przeświadczenie, że produkty z bio i eko w nazwie są droższe od ich zwykłych odpowiedników. W przypadku produktów żywnościowych częściowo jest to prawdą. Utrzymanie zgodnego ze środowiskiem procesu produkcji żywności wymaga od producentów większych nakładów finansowych, które muszą sobie później zrekompensować.

W przypadku ekologicznych środków czystości i naturalnych materiałów higienicznych jest nieco inaczej. Główną różnicą jest bowiem zastosowanie naturalnych składników, które wcale nie muszą być droższe od sztucznych i często szkodliwych odpowiedników. 

Weźmy za przykład wspomniane już ręczniki papierowe z recyklingu. Jedna rolka tego ręcznika odpowiada 5 zwykłym rolkom, które zazwyczaj sprzedawane są po dwie sztuki w cenie około 4 złotych. Ekologiczna wersja kosztuje zaś około 10 złotych, czyli tyle samo. Stosując eko ręczniki, nie przyczyniasz się jednak do ścinania kolejnych drzew i wykorzystujesz surowce wtórne. 

Oszczędzać można np. na ekologicznych myjkach, wykonanych ze sznurka konopnego. Nadaje się ona do mycia naczyń czy ścierania różnego rodzaju powierzchni. Zaletą takich myjek jest wysoka wytrzymałość – można je prać lub wyparzać, więc raz kupiona posłuży nawet przez kilka miesięcy. Sznurek konopny ma także naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Koszt? Około 10-15 złotych. Teraz przelicz koszt zwykłych myjek, które trzeba wymieniać raz na kilka dni. To przynajmniej 5 złotych na tydzień. Zakup ekologicznej myjki zwróci Ci się zatem w mniej niż miesiąc, a przecież zostanie ona w Twojej firmie na dłużej. 

Ekologiczny proszek do prania o wadze 1,6 kg według producenta wystarcza na około 40 prań i kosztuje średnio 33 złote. Jedno pranie to zatem około 82 grosze. W przypadku zwykłych proszków dostępnych w sklepach produkt o wadze 2,9 kg to koszt nawet 57 złotych. Według producenta wystarcza on na 45 prań, więc jeden cykl to koszt 1,26 zł. 

Stosując ekologiczny proszek, na jednym praniu oszczędzisz zatem średnio 44 grosze. Jeżeli w miesiącu takich prań wykonasz 60, to zaoszczędzisz 26 złotych. W skali roku jest to już 316 złotych.

Ekologiczne środki czystości – zrób to sam

Większość podstawowych ekologicznych środków czyszczących możesz wykonać własnoręcznie, co przełoży się na jeszcze większe oszczędności. Jeżeli masz odrobinę chęci i czasu, skorzystaj z jednego z poniższych przepisów:

    • uniwersalny środek czyszczący – zmieszaj 100 ml octu spirytusowego, 200 ml przegotowanej wody i 100 ml alkoholu. Opcjonalnie możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego. Tak przygotowany płyn możesz używać np. do czyszczenia armatury łazienkowej, luster itp.

    • proszek do prania – podstawą ekologicznego proszku do prania jest węglan sodu oraz boraks. Zmieszaj po pół szklanki tych substancji i dodaj szklankę startego mydła naturalnego (tzw. mydło marsylskie). Możesz też opcjonalnie dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Na jedno pranie używaj około 50-60 ml tej substancji. 

    • mleczko do czyszczenia – uzyskasz je, łącząc ze sobą 100 gramów sody oczyszczonej, 50 ml mydła ekologicznego w płynie i kilka kropel olejku eterycznego. 

    • płyn do mycia podłóg – efektywny środek do czyszczenia podłóg uzyskasz, wlewając do 5 litrów ciepłej wody szklankę octu spirytusowego i kilka kropel olejku eterycznego. Tak przygotowaną substancją możesz zmywać podłogi w taki sam sposób, jak zwykłym płynem.

    • preparat do udrażniania rur – ekologiczny środek do udrażniania rur składa się z dwóch składników – pół szklanki sody oczyszczonej oraz pół szklanki soli. Wystarczy, że wsypiesz sodę i sól do rur i zalejesz wrzątkiem. Dla zabicia przykrych zapachów możesz też dodać kilka kropel olejku eterycznego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł