Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Jakie mydło naturalne wybrać? Rodzaje mydeł i ich właściwości

Jakie mydło naturalne wybrać? Rodzaje mydeł i ich właściwości

rodzaje-naturalnych-mydel-i-ich-własciwosci

Naturalne mydła nie zawierają szkodliwych dla organizmu, syntetycznych detergentów, takich jak chociażby SLS-y. Są wykonane wyłącznie z naturalnych składników, przez co są delikatniejsze dla skóry. Czym się jednak różni mydło szare od czarnego? Jakie właściwości ma mydło marsylskie, a jakie Aleppo? Które z nich wybrać? Poznaj rodzaje naturalnych mydeł i ich właściwości.

  • Wybierając mydło, sprawdź jego skład i odrzuć te, które zawierają szkodliwe, syntetyczne substancje.
  • Mydła naturalne dzielą się na twarde mydła sodowe i bardziej miękkie mydła potasowe.
  • Część mydeł naturalnych oprócz pielęgnacji skóry twarzy i ciała, można też stosować do mycia włosów czy prania delikatnych tkanin.
  • Z mydła kastylijskiego można zrobić uniwersalny środek czyszczący do powierzchni. 

Czym jest mydło naturalne i dlaczego warto go używać, wyjaśnialiśmy w osobnym wpisie na naszym blogu. Koniecznie do niego zajrzyj! [Dlaczego warto stosować naturalne mydła?] Tutaj skupimy się natomiast na różnych rodzajach mydła naturalnego, wyjaśnimy ich właściwości i zastosowanie.

Na co zwrócić uwagę, kupując mydło naturalne?
Mydła naturalne – podstawowy podział (rodzaje mydeł)
Mydło marsylskie
Szare mydło
Mydło Aleppo
Mydło kastylijskie
Czarne mydło
Mydło siarkowe

Na co zwrócić uwagę, kupując mydło naturalne?

Chcesz kupić dobre mydło naturalne, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? wiesz jakie są rodzaje mydeł? Odpowiedź jest prosta i zawiera się w jednym słowie: skład. Im lista składników mydła naturalnego jest mniejsza, tym lepiej, choć nie jest to żelazną regułą. Zazwyczaj mydła naturalne nie zawierają więcej, jak 5 składników.

Dokładnie je przeanalizuj i koniecznie sprawdź, czy nie ma wśród nich konserwantów, sztucznych barwników czy syntetycznych i często szkodliwych substancji, takich jak SLS, SLES, oleje mineralne (np. paraffinum liquidum), glikole polietylenowe (PEG), glikole polipropylenowe (PPG) czy parabeny. Takie mydła z naturalnymi nie mają zbyt wiele wspólnego.

W składzie mydeł naturalnych możesz natomiast znaleźć wodę, wodorotlenek sodu (sodium hydroxide), sól sodową różnych kwasów tłuszczowych (np. sodium cocoate), kwasek cytrynowy, który jest naturalnym konserwantem, a także glicerynę o właściwościach nawilżających i olejki eteryczne.

Mydła naturalne – podstawowy podział (rodzaje mydeł)

Rodzajów mydeł naturalnych, których możesz używać do czyszczenia i pielęgnacji ciała, jest naprawdę sporo. Najbardziej ogólny podział wyróżnia jednak dwa:

    • mydła sodowe – powstają przy użyciu wodorotlenku sodu. Charakteryzują się twardszą konsystencją. 

    • mydła potasowe – do ich produkcji używa się wodorotlenku potasu. W przeciwieństwie do mydeł sodowych, są bardziej miękkie.

Wiedząc, jak te składniki wpływają na rodzaj i konsystencję mydła, możesz po składzie łatwo określić, czy dana kostka mydła będzie dla Ciebie odpowiednia. W przypadku mydeł sodowych w składzie często wypisana jest sól sodowa kwasów tłuszczowych (np. sodium olivate). W przypadku mydeł potasowych będzie to sól potasowa (np. potassium olivate). 

To jednak ogólny podział, który nie zdradza wszystkich właściwości i przeznaczenia mydła naturalnego. Warto zatem zapoznać się z bardziej szczegółowymi rodzajami mydła w kostce. Niektóre z nich na pewno już znasz. Poznaj podstawowe rodzaje mydeł.

Szare mydło

Mydło szare należy do grupy mydeł potasowych, a więc jest bardziej miękkie i dobrze rozpuszcza się w wodzie. W podstawowym składzie znajdziemy oczywiście sole potasowe kwasów tłuszczowych.

Do szarego mydła nie dodaje się substancji zapachowych ani barwników, stąd też jego naturalna szara barwa. W składzie znajdziemy natomiast glicerynę, która nawilża skórę, kwas cytrynowy i chlorek sodu.

Szare mydło polecane jest dla osób borykających się z trądzikiem, podrażnieniami skórnymi i reakcjami alergicznymi. Świetnie nadaje się do skóry tłustej. Wykazuje ono bowiem działanie antybakteryjne i hipoalergiczne. 

Szare mydło polecane jest także dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Zbyt częste stosowanie może jednak przesuszać skórę, dlatego oprócz kostki naturalnego mydła, warto też sięgnąć po naturalne balsamy nawilżające.

Można go również używać do przemywania ran – roztwór z tego mydła przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia.

Mydło marsylskie

Mydło marsylskie pierwotnie wytwarzane było w Marsylii na południu Francji. Produkowane jest z olejów roślinnych, choć nie ma tu jednej, ściśle chronionej receptury. Zazwyczaj używa się oliwy, oleju kokosowego, migdałowego, a niekiedy także palmowego. Wymogiem jest jednak zawartość tłuszczu na poziomie przynajmniej 72%.

To mydło potasowe, więc jest miękkie i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nadaje się do mycia całego ciała, także twarzy i okolic intymnych. Jest hipoalergiczne i działa bakteriobójczo. Dodatek różnych olejków eterycznych sprawia natomiast, że pięknie pachnie. Manufaktury często dodają do niego olejek z lawendy, róży czy kwiatów pomarańczy. 

Mydło marsylskie jest bardzo łagodne dla skóry. Zapobiega podrażnieniom i delikatnie ją natłuszcza, dzięki czemu świetnie nadaje się dla osób o delikatnej cerze. 

Można je również stosować do mycia włosów, a także jako środek do prania ubrań wykonanych z bardziej delikatnych tkanin. 

Mydło Aleppo

Jedno z najbardziej popularnych mydeł naturalnych. Pierwotnie produkowane w Aleppo na terenie starożytnej Syrii. Dziś nadal wytwarzane jest według oryginalnej receptury.

W składzie mydła Aleppo znajdziemy m.in. oliwę, a także olej laurowy, którego procentowa zawartość powinna zawsze być podawana na etykiecie. Od tego zależy bowiem przeznaczenie mydła. 

Jeżeli oleju laurowego jest około 5-10%, mydło będzie świetną propozycją dla skóry wrażliwej. Zawartość w okolicach 20-40% sprawia natomiast, że kosmetyk przeznaczony jest dla cery tłustej, ze skłonnością do licznych zaskórników. Pomaga bowiem w walce z trądzikiem i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry. 

Ma właściwości antyseptyczne. Duża zawartość oliwy sprawia, że mydło Aleppo, zwane też mydłem laurowym, dobrze nawilża skórę i nie powoduje jej przesuszania. 

Można je stosować do mycia ciała, a nawet jako piankę do golenia. Sprawdza się także jako szampon do włosów czy nawet maseczka na twarz, która silnie oczyszcza. Mydło Aleppo można też używać jako środek do prania bardziej delikatnych tkanin.

Mydło kastylijskie

Kastylijskie mydło pierwotnie wytwarzane było na terenie Hiszpanii. Składa się przede wszystkim z oliwy, choć dziś do produkcji stosuje się także inne oleje roślinne – kokosowe, rzepakowe jojoba czy konopne. Mydło kastylijskie nigdy nie zawiera jednak tłuszczów zwierzęcych, przez co jest polecane dla wegan.

Może być zarówno mydłem sodowym, jak i potasowym. Wskazane jest do skóry wrażliwej, ze skłonnością do przesuszania i reakcji alergicznych. Jest bardzo łagodne, a dzięki dużej zawartości oliwy dobrze nawilża naskórek, wspomaga regenerację komórek i zmniejsza zaczerwienienia.

Mydłem kastylijskim można myć całe ciało, także u noworodków. Na tym jednak jego zastosowanie się nie kończy. Sprawdzi się również jako szampon do włosów, choć początkowo może powodować nadmierne przetłuszczanie się głowy. 

Niektórzy rozpuszczają je w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku cytrynowego. Tak powstały roztwór stosowany jest jako uniwersalny środek czyszczący. Mydło kastylijskie używane jest ponadto jako środek do prania, a nawet jako preparat do mycia warzyw i owoców, który skutecznie usuwa z nich bakterie. Świetnie sprawdzi się także podczas kąpieli zwierząt domowych.

Czarne mydło

Receptura czarnego mydła pochodzi przede wszystkim z Maroka i innych krajów afrykańskich, choć wyróżnia się też czarne mydło syberyjskie o dużej zawartości ziół. Wytwarza się je głównie z oliwy. Swoją barwę zawdzięcza m.in. zawartości pasty z czarnych oliwek.

Czarne mydło bardzo często ma konsystencję przypominającą plastelinę lub wręcz żel. Stosowane jest jako kosmetyk oczyszczający na skórę. Swoim działaniem przypomina naturalny peeling enzymatyczny. Doskonale pozbywa się toksyn i reguluje wydzielanie sebum. Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Łagodzi podrażnienia skóry, wygładza i działa przeciwzmarszczkowo.

Ze względu na swoje cechy, przeznaczone jest dla osób z wypryskami skórnymi, podrażnieniami i innymi problemami skórnymi. Można je stosować do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. 

Mydło siarkowe

Mydło siarkowe, ze względu na swoje silne właściwości oczyszczające i antybakteryjne, przeznaczone jest do stosowania od czasu do czasu, gdyż może powodować nadmierne wysuszanie skóry. 

Produkowane jest głównie z oliwy lub innych tłuszczów roślinnych zawierających witaminę C, E i B, które minimalizują wysuszanie skóry. Zawiera też związki siarki, które mogą stanowić nawet 5% składu tego mydła. 

Mydło siarkowe wykazuje bardzo silne działanie antybakteryjne. Pomaga w regulowaniu pracy gruczołów łojowych i leczy stany zapalne skóry. Zwalcza trądzik i wypryski skórne, dzięki czemu nadaje się do cery tłustej. Można je stosować nie tylko na twarz, ale również inne obszary ciała dotknięte problemami skórnymi. Mydło siarkowe wykazuje również dobroczynne działanie w przypadku przetłuszczających się włosów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł