Wiele osób nie wyobraża sobie pięknego i szerokiego uśmiechu bez białych zębów. W końcu to symbol zdrowej, czystej i zadbanej jamy ustnej. Czy jednak uzyskanie śnieżnobiałego koloru jest możliwe wyłącznie w gabinecie stomatologicznym? Oczywiście, że nie. To efekt właściwej i regularnej higieny jamy ustnej. W jaki sposób można wybielić zęby? jakie są naturalne sposoby wybielania zębów? W tym artykule je poznasz.
Co zrobić, żeby mieć białe zęby – domowe sposoby
Domowe sposoby na białe zęby
Wybielanie zębów – domowe sposoby
Naturalne wybielanie zębów kurkumą
Wybielanie zębów sodą
Zdrowe i naturalne wybielanie zębów
Aby mieć piękne i białe zęby, wcale nie musisz wydawać fortuny na zabiegi dentystyczne czy specjalistyczne, wybielające pasty do zębów o nie zawsze zdrowym składzie. Alternatywą mogą być domowe i przede wszystkim naturalne sposoby na wybielanie zębów. W przypadku niektórych z nich wystarczą nawet produkty, które i tak już masz w swoim domu.
- W procesie wybielania zębów ważna jest systematyczność. Myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie.
- Jednym ze sposobów na białe zęby jest płukanie jamy ustnej olejem kokosowym.
- Do wybielania możesz też wykorzystać miazgę z truskawek, skórkę banana i pomarańczy, a także sok z cytrusów.
- Wybielające właściwości ma także węgiel aktywny, kurkuma i soda oczyszczona.
Co zrobić, żeby mieć białe zęby – domowe sposoby
Wybielanie zębów warto rozpocząć od regularnej i poprawnej higieny jamy ustnej. Tylko systematyczne dbanie o uzębienie może przynieść zauważalne efekty, choć nie wszystkie będą widoczne od razu. W przypadku wielu z nich trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj też, że barwa zębów może zależeć od Twoich genów.
Na co warto jednak zwracać uwagę? Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a jeżeli to możliwe, to po każdym posiłku. Rób to poprawnie, stosując ruchy wymiatające, z wykorzystaniem odpowiednich środków – naturalnej pasty do zębów lub takiej przygotowanej we własnym zakresie.
Pamiętaj, że dużo zależy też od Twojej diety. Część napojów i pokarmów pozostawia na zębach osad, który może prowadzić do przebarwień. Mowa tu przede wszystkim o kawie i herbacie. Jeśli to możliwe, zawsze myj zęby po ich wypiciu. Przebarwienia wywołują też wszelkiego rodzaju używki, np. papierosy.
Nie zapominaj o czyszczeniu języka i płukaniu całej jamy ustnej. Tylko w ten sposób uda Ci się usunąć płytkę nazębną, resztki jedzenia i osad, który może powodować przebarwienia zębów. Przeczytaj nasze porady odnośnie poprawnej higieny jamy ustnej.
Domowe sposoby na białe zęby
Jednym z domowych sposobów na białe zęby jest płukanie jamy ustnej olejem kokosowym. Metoda ta wywodzi się z ajurwedy, czyli medycyny starohinduskiej. To prosta czynność, ale wymaga odrobiny samozaparcia.
Płukanie zębów olejem kokosowym wykonuje się jeszcze przed ich umyciem – codziennie rano. Wystarczy wziąć do ust łyżkę oleju kokosowego, a następnie delikatnie „przeciągać” go pomiędzy zębami przez około 15 minut. W tym czasie można oczywiście robić coś innego, by nie marnować czasu – np. wziąć prysznic.
Początkowo płukanie zębów olejem przez 15 minut może wydawać się trudne, więc warto zacząć od krótszych, np. 3-minutowych sesji i z czasem je wydłużać. Podczas samego płukania nie możesz się spieszyć – rób to powoli i dokładnie.
Staraj się też nie połykać oleju przy przełykaniu śliny. Po zakończonym płukaniu musisz go wypluć. Pamiętaj, że w niższych temperaturach może on zmienić stan skupienia na stały, zapychając kanalizację. Rozważ zatem wyplucie go bezpośrednio do kosza na śmieci.
Zamiast nierafinowanego oleju kokosowego, możesz też używać oliwy, oleju słonecznikowego czy sezamowego. Kokosowy ma jednak najprzyjemniejszy smak. Dostępne są też gotowe, naturalne mieszanki do płukania jamy ustnej, np. z olejkami eterycznymi z orzecha laskowego i eukaliptusa.
Wybielanie zębów – domowe sposoby
W walce z przebarwieniami zębów mogą też pomóc naturalne kwasy zawarte w owocach, w tym m.in. kwas jabłkowy, który paradoksalnie występuje m.in. w świeżych truskawkach. Wystarczy zatem przygotować z nich miazgę, którą następnie nałożysz na zęby. Pamiętaj jednak, że truskawki zawierają też dużo cukru, który na dłuższą metę nie jest zdrowy dla zębów i może powodować próchnicę.
Możesz też stosować sok z cytrusów (cytryny, grejpfruta), smarując nim zęby. Pamiętaj jednak, że działanie zawartych w nich kwasów jest silniejsze od jabłkowego. Obchodź się z nimi nieco ostrożniej, gdyż nadużywanie może prowadzić do demineralizacji i erozji zębów, co może się też objawiać nadwrażliwością.
Z pomocą może też przyjść dojrzały banan, a raczej jego skórka, która świetnie radzi sobie z nalotem nazębnym i przebarwieniami. Przecieraj zęby jej wewnętrzną stroną przez około 2 minuty, by po kilkunastu dniach zobaczyć pierwsze efekty. W podobny sposób możesz postępować ze skórką pomarańczy, jednak tym razem do pocierania stosuj zewnętrzną stronę, którą najpierw trzeba sparzyć, by pozbyć się chemikaliów. Najlepiej jednak kupować bio pomarańcze, które pozbawione są szkodliwych substancji.
Domowym sposobem na wybielanie zębów jest też stosowanie węgla aktywnego. Możesz go kupić w każdej aptece, np. w postaci tabletek lub proszku. Jak go stosować? Dodaj do swojej pasty do zębów lub zmieszaj np. z olejem kokosowym i szczotkuj zęby tak przygotowaną substancją dwa razy w tygodniu.
-
Ben&Anna, naturalna wybielająca pasta do wrażliwych zębów z fluorem, WHITE, ZERO WASTE, 100 ml29.90 zł
-
Ben&Anna, naturalna wybielająca pasta do wrażliwych zębów z szałwią i rokitnikiem, WHITE, ZERO WASTE, 100 ml29.90 zł
-
Ben&Anna, naturalna, wybielająca pasta do zębów z aktywnym węglem, BLACK, ZERO WASTE, 100 ml29.90 zł
Naturalne wybielanie zębów kurkumą
Kurkuma to mocny, żółty barwnik, kojarzący się przede wszystkim z przygotowywaniem potraw. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, może też być używana do czyszczenia i wybielania zębów. Pierwsze efekty możesz zaobserwować już po kilku użyciach.
Jak stosować kurkumę do wybielania zębów? Podobnie jak węgiel aktywny. Sproszkowaną wystarczy wymieszać z pastą do zębów lub przygotować własną substancję na bazie oleju kokosowego. Można do niej dodać np. miętowy olejek eteryczny, by poprawić jej smak i nadać poczucia odświeżenia. Wybielanie zębów kurkumą praktykuj nie częściej jak 2 razy w tygodniu.
Wybielanie zębów sodą
Do wybielania zębów można też stosować poczciwą sodę. W tym przypadku wykorzystujemy jej właściwości ścierne, pozbywając się osadu nazębnego. Wystarczy dodać ją do pasty lub własnej mikstury np. na bazie oleju kokosowego i ulubionego olejku eterycznego.
Podobnie jak w przypadku węgla lub kurkumy, sodę oczyszczoną do wybielania zębów stosuj nie częściej, jak raz na kilka dni. Dla wzmocnienia efektu możesz ją zmieszać z nadtlenkiem wodoru, czyli z wodą utlenioną. Tak przygotowaną substancją myj zęby przez minutę, po czym przepłucz usta i czyść jeszcze samą wodą przez kolejne dwie minuty.
Pamiętaj, że pozostawienie nadtlenku wodoru na zębach na dłużej może prowadzić do pojawienia się białych plam. Ważne jest zatem, by dokładnie go spłukać po szczotkowaniu.
Zdrowe i naturalne wybielanie zębów
Jak widzisz, zęby możesz wybielić na wiele sposobów, stosując tanie, domowe i przede wszystkim naturalne metody. Nie wszystkie działają jednak od razu, dlatego na pierwsze efekty trzeba czasami poczekać. Pamiętaj jednak, by robić to z rozwagą i pełną wiedzą o stosowanych środkach. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, dobrym pomysłem będzie konsultacja ze swoim stomatologiem przy okazji rutynowej kontroli w gabinecie.