Co to są odnawialne źródła energii (OZE)?
Odnawialne źródła energii to takie zasoby, których użycie nie powoduje długotrwałego niedoboru, gdyż są niewyczerpalne lub odnawiają się bardzo szybko.
Możemy do nich zaliczyć:
- energię wiatru
- energię promieniowania słonecznego
- energię geotermalną
- energię wodną
- energię otrzymywaną z biomasy
- energia jądrowa (z wyjątkami)
Przeciwieństwem OZE są nieodnawialne źródła energii, np. ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel, etc.
Dlaczego powinniśmy rozwijać odnawialne źródła energii?
Nie od dziś wiadomo, że konwencjonalne źródła energii są jedna z największych przyczyn niekorzystnych zmian klimatycznych. Powodują szereg negatywnych zmian, jak np. ocieplenie klimatu czy zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. Zmienianie takich źródeł na odnawialne może przynieść zmniejszenie negatywnego oddziaływania na planetę i ludzkość.
Energia pochodząca z odnawialnych źródeł tanieje rok do roku. Dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) pokazują, że w niektórych przypadkach koszt produkcji energii z odnawialnych źródła jest niższy niż węglowy odpowiednik. Może to oznaczać coraz większa dynamikę wzrostu czystej energii w miksie energetycznym.
Odnawialne źródła energii w Polsce
W Polsce najwięcej czystej energii pochodzi z energii wiatru, następnie biomasy. Energia promieniowania słonecznego jest na czwartym miejscu, szacuje się jednak wzrost tych wartości. Będzie on spowodowany coraz łatwiejszym dostępem do fotowoltaiki oraz programami wspierającymi takie inicjatywy.