Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Gazy cieplarniane

Gazy cieplarniane

Gazy cieplarniane, z angielskiego greenhouse gases, to najprościej rzecz ujmując gazy, które zatrzymują ciepło w atmosferze.

Gazy cieplarniane to:

  • Dwutlenek węgla (CO2) – przedostaje się do atmosfery głównie poprzez spalanie paliw kopalnych (ropa, węgiel, gaz), a także drzew czy innych materiałów biologicznych. Powstaje także np. w procesie produkcji cementu. Usuwany jest z atmosfery poprzez absorpcję przez rośliny podczas ich wzrostu.
  • Metan (CH4) – jest wydzielany podczas produkcji i transportu węgla, gazu ziemnego i ropy. Duży wkład w jego emisję ma także przemysłowa hodowla zwierząt, ponadto rozkład zalegających szczątków organicznych na wysypiskach śmieci. 
  • Podtlenek azotu (N2O) – głównym emitentem jest przemysł rolniczy, powstaje także podczas spalania paliw kopalnych i odpadów stałych oraz podczas oczyszczania ścieków.
  • Gazy fluorowane – są to wodorofluorowęglowodory, perfluorowęglowodory, sześciofluorek siarki i trifluorek azotu. To sztuczne i silne gazy cieplarniane, powstające w różnych procesach przemysłowych. Produkowane zazwyczaj w mniejszych ilościach, jednak charakteryzują się silnym potencjałem ocieplenia globalnego (“High GWP gases”).

Każdy z tych gazów pozostaje w atmosferze przez różny czas (od kilku do kilku tysięcy lat). Ponieważ są z nami już długo, zdążyły się doskonale pomieszać, przez co ich ilość na całym świecie jest bardzo do siebie zbliżona.

Fakty o gazach cieplarnianych:

  • gazy cieplarniane to ułamek procenta gazowych składników powietrza. 90% wszystkich gazów cieplarnianych to para wodna
  • 95% emisji CO2 do środowiska to naturalny efekt, jednocześnie aktywność ludzi jest odpowiedzialna za niemal cały przyrost emisji tych gazów w ciągu ostatnich 150 lat. 
  • największym źródłem emisji jest działalność człowieka związana ze spalaniem paliw kopalnych, głównie na potrzeby produkcji energii elektrycznej, cieplnej oraz transportu.

Dlaczego gazy cieplarniane są szkodliwe?

Dominującym czynnikiem w zmianie bilansu promieniowania w atmosferze jest koncentracja gazów cieplarnianych. Jest to tak zwane wymuszenie radiacyjne, czyli różnica między promieniowaniem słonecznym (światłem słonecznym) pochłanianym przez Ziemię a energią wypromieniowaną z powrotem w kosmos. Gazy cieplarniane przepuszczają większość krótkofalowego promieniowania słonecznego, lecz pochłaniają promieniowanie długie, przez co utrudniają wypromieniowaniu ciepła w przestrzeń kosmiczną, podwyższając temperaturę atmosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł