O naturalnych kosmetykach można znaleźć tysiące artykułów, blogów i publikacji. Nic dziwnego, bo są to środki, które powinny znaleźć się w każdej kosmetyczce, dla naszego zdrowia i dla środowiska. Jednak zaglądając do kuchennych czy łazienkowych szafek w przeciętnym gospodarstwie domowym już tak różowo (choć może powinniśmy powiedzieć zielono) nie jest. Dbamy o głównie o to, co nakładamy na skórę. O tym, że używane przez nas detergenty do sprzątania też są dla nas, jak i środowiska niezdrowe, gdzieś czasem tylko nam zadzwoni. Tymczasem często są to środki wytwarzające silne opary, które wdychamy my, nasze maluchy i futrzaki. I zdecydowanie koło zdrowia i bezpieczeństwa to nie stoi. Czas więc zacząć wielki remanent i zacząć dbać nie tylko o siebie, ale i o cały dom w najlepszym stylu.
Czy naturalne środki czystości są skuteczne?
Co nas truje w chemii gospodarczej?
Z czego składają się naturalne środki czystości?
Inne zalety naturalnych środków do sprzątania.
Na co zwracać uwagę, kupując naturalne produkty czyszczące?
Czy naturalne środki czystości są skuteczne?
O skuteczności naturalnych środków najlepiej powiedzieć na samym starcie wpisu… głośno i wyraźnie. Naturalne produkty do czyszczenia i sprzątania domu są wydajne i skuteczne, tak samo, jak każde inne! Jeżeli ktoś nie wierzy, na początek niech zrobi mały eksperyment. Umyjcie łazienkę wyłącznie roztworem wody z octem i sodą oczyszczoną. Gwarantujemy, że ujrzycie pięknie lśniące krany, błyszczące lustra, czyste fugi pozbawione grzybich nalotów! A to zaledwie przedsmak, bo naturalnych składników jest dużo więcej. Wystarczy tylko odpowiednio je połączyć, aby dawały jeszcze lepsze rezultaty niż powyższy ocet z sodą i pachniały też o wiele ładniej.
Co nas truje w chemii gospodarczej?
Kolorowe, pachnące i świetnie pieniące się środki konwencjonalne ze sklepowych półek to całkiem pojemne mini laboratorium. Nie ma co nawet z tego żartować, bo są w rzeczywistości niebezpieczne i dla nas, i dla otoczenia. Wśród nich trzeba wymienić:
- amoniak,
- związki chloru,
- formaldehyd,
- triklosan,
- fosforany,
- fenole,
- wybielacze.
Dołóżmy do tego jeszcze silne sztuczne aromaty mające zamaskować przykry zapach i mamy mieszankę wybuchową. A co najmniej uczulającą, podrażniającą, wydzielającą trujące opary. To wszystko stale występujące w naszym domowym środowisku powoduje alergie, znacznie osłabia organizm, podrażnia błony śluzowe. Na dodatek nie mówimy tu wyłącznie o płynach do mycia kuchni i łazienki albo podłogi. To wszystko znajduje się w tabletkach i kapsułkach do zmywarki, która nie da nam gwarancji, że zmyje je dokładnie z naszych kubków i talerzy. To taką chemię wlewamy, wkładamy lub wsypujemy do pralki po to, by później upraną w tym odzieżą przykryć naszą skórę. Na dodatek na sam koniec spłukujemy to wszystko do środowiska, nie bacząc na to, jak zatruwa to inne organizmy. Dlatego czas powiedzieć stop i zacząć bardziej uważnie przyglądać się zawartości naszych szafek.
Z czego składają się naturalne środki czystości?
Na początek może inne pytanie. Z czego NIE składają się naturalne środki do sprzątania? Z tego wszystkiego, co wymieniliśmy w poprzednim akapicie. Dzięki temu możemy odhaczyć ich trujące działanie. Co w takim razie w nich znajdziemy? Wiele składników, które nie szkodzą ani nam, ani środowisku, a jednocześnie wykazują działanie pozwalające na zachowanie w przestrzeni domowej czystość i higienę. Wśród nich warto wymienić:
- wspominany wcześniej ocet i sodę oczyszczoną,
- kwasek cytrynowy,
- boraks,
- naturalne olejki eteryczne, dodawane zarówno dla ich właściwości, jak i ich aromatu.
Dzięki tego rodzaju składnikom można spokojnie sprzątnąć cały dom, bez podrażnień, alergii i duszności spowodowanych bezpośrednim wdychaniem mocnej chemii. Ponadto nie pozostawią one na meblach, podłogach i blatach szkodliwych i drażniących składników…, bo po prostu ich nie mają. Wszystko jest w pełni bezpieczne, nawet dla najmłodszych członków rodziny (i tych puchatych też).
Inne zalety naturalnych środków do sprzątania.
Poza tym, że środki czystości z naturalnych składników są bezpieczne dla naszego zdrowia, mają jeszcze inne zalety. Ekologiczne środki czystości są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Są zazwyczaj w pełni wegańskie. Mają delikatne, naturalne zapachy, które nie uczulają i nie podrażniają. Wielu producentów naturalnych środków do sprzątania domu stawia na ideę Zero Waste, sprzedając swoje produkty w szklanych bądź papierowych opakowaniach.
-
NAIKED, Tabletka do czyszczenia kuchni, pozwala wytworzyć 500 ml środka czyszczącego8.45 zł
-
NAIKED, Tabletka do czyszczenia łazienki, pozwala wytworzyć 500 ml środka czyszczącego8.45 zł
-
NAIKED, Tabletka do czyszczenia szkła, pozwala wytworzyć 500 ml środka czyszczącego8.45 zł
-
NAIKED, Tabletka do mycia podłóg, pozwala wytworzyć 500 ml środka czyszczącego8.45 zł
Na co zwracać uwagę, kupując naturalne produkty czyszczące?
Stojąc przy sklepowej półce, można oszaleć, biorąc pod uwagę ilość wołających i machających do nas produktów. Na początek warto zawiesić oko na takich, które posiadają odpowiednie certyfikaty. I tu uwaga! Z powodu braków konkretnych restrykcji dotyczących oznaczania naturalności produktów, zwracajmy uwagę tylko na te, które są autentycznymi certyfikatami, a nie znakiem wymyślonym przez producenta. Wśród najpopularniejszych prawdziwych certyfikatów należy wymienić ECOCERT, Eco label, ICEA, BDIH, ale jest ich więcej. Jeżeli zagłębimy się w skład, a niekoniecznie jesteśmy w tym jeszcze dobrzy, na pewno od razu odkładamy wszystko, co ma napisane MEA, DEA i TEA. Ponadto zamiast bliżej nieokreślonych środków perfumujących, powinniśmy zobaczyć w składzie łacińską nazwę rośliny z dodatkiem „oil” na przykład „Citrus Aurantium Dulcis Oil”.
Najlepiej jest jednak znaleźć odpowiedni, zaufany sklep, który oferuje wyłącznie naturalne produkty z najbezpieczniejszych składników. Podpowiadamy też, że kilka naprawdę świetnych polskich marek, takich jak Balja czy Klareko oferuje produkty do sprzątania będące esencją naturalności!