Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Masło shea – właściwości i zastosowanie

Masło shea – właściwości i zastosowanie

Maslo-shea–wlasciwosci-i-zastosowanie

Masło shea – co to jest?
Masło shea – właściwości
Zastosowanie masła shea
Jak używać masła shea?
Masło shea dla kobiet w ciąży
Masło shea – naturalna pielęgnacja włosów i ciała

Odżywia, łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę – masło shea znane jest ze swoich drogocennych właściwości, dlatego znajdziemy je w składzie wielu kosmetyków naturalnych. Świetnie nadaje się do pielęgnacji włosów i skóry całego ciała. Co to jest masło shea? Jakie jeszcze ma właściwości i zastosowania? Oto wszystko, co warto o nim wiedzieć. 

  • Masło shea to olej pozyskiwany z nasion afrykańskiego drzewa masłosz Parka.
  • Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, natłuszczającym i odżywczym, znajduje zastosowanie w kosmetyce.
  • Świetnie nadaje się do cery suchej i zniszczonej, choć może być stosowane do każdego rodzaju skóry.
  • Masło shea można nakładać na skórę i włosy w czystej postaci.
  • Może być stosowane przez kobiety w ciąży. 

Masło shea – co to jest?

Co to jest masło shea i z czego jest masło shea to zaraz obok jego właściwości dwa najczęściej zadawane pytania związane z tym produktem. Znane też jako masło karite, pierwszy człon swojej nazwy zawdzięcza konsystencji, jaką zazwyczaj przyjmuje. W temperaturze pokojowej przypomina bowiem miękkie masło. Ma charakter gładkiej pasty lub grudkowatej substancji. Wystarczy jednak potrzeć je chwilę w dłoniach, by zamieniło się w płynny olej, który wygodnie wciera się w skórę.

Zazwyczaj ma kolor jasnożółty, choć może też być lekko brązowe – zależy to od momentu, w którym dokonano zbioru owoców, z których tę substancję się pozyskuje. Masło shea w rzeczywistości jest bowiem olejem, wydobywanym z nasion afrykańskiego drzewa o intrygującej nazwie masłosz Parka.

To długoletnie drzewa osiągające nawet 300 lat. Zaczynają owocować dopiero po około 30 latach od zasadzenia, a pełnię swoich możliwości uzyskują przeciętnie po 50 latach. Wtedy też zbierane z nich owoce są najbardziej obfite, a pestki drogocenne w tłuszcze, z których robi się masło shea.

Rdzenne, afrykańskie ludy już dawno poznały się na właściwościach tego drzewa i jego nasion, wykorzystując olej nie tylko do pielęgnacji skóry, ale również do przyrządzania potraw. Ze względu na długowieczność, wśród części plemion masłosz Parka uznawany jest za drzewo święte, a zbiory poprzedzone są różnymi rytuałami. Tradycja nakazuje też, by owoce zbierane były wyłącznie przez kobiety.

Masło shea – właściwości

Drogocennych właściwości masła shea ma bardzo wiele. W wersji nierafinowanej jest bogatym źródłem witaminy A, E i F, które opóźniają procesy związane ze starzeniem się skóry i chronią ją przed wolnymi rodnikami. Zawiera też spore ilości polifenoli, fitosteroli, jak również nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Masło shea świetnie natłuszcza, regeneruje i nawilża skórę, przez co jest polecane dla osób z cerą skłonną do przesuszania i podrażnień. Dzięki obecności fitosteroli niweluje zmarszczki, ujędrnia i odmładza skórę. Stymuluje też produkcję kolagenu i stanowi naturalny, delikatny filtr przeciwsłoneczny. Uzupełnia braki lipidów w skórze, przez co chroni ją przed negatywnym działaniem chłodu, mrozu i wiatru.

Ponadto doskonale odżywia naskórek i działa łagodząco na podrażnienia. Zawarte w maśle shea polifenole działają antybakteryjnie i antywirusowo, przez co zapobiegają infekcjom i przyspieszają gojenie ran. 

Zastosowanie masła shea

Masło shea właściwości kosmetyczne ma ogromne, dlatego bardzo często jest jednym ze składników kosmetyków naturalnych do pielęgnacji skóry. Wchodzi w skład cięższych kremów i balsamów przeznaczonych do cery suchej i zniszczonej. Jest też składnikiem preparatów przeciwzmarszczkowych i tych do pielęgnacji skóry dojrzałej.

Właściwości masła shea świetnie sprawdzają się przy skórze suchej i skłonnej do podrażnień, jednak produkt ten nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery. To składnik szeroko stosowany w kosmetykach naturalnych przeznaczonych do skóry tłustej, przesuszonej, wrażliwej czy dojrzałej.

Masło shea może być stosowane na skórę i włosy bez żadnych dodatków. Samo w sobie jest naturalnym kosmetykiem, który ze względu na swoją konsystencję, wygodnie nakłada się na ciało. Dobrze wchłania się w skórę, więc może być stosowane zamiast balsamu lub kremu nawilżającego. 

Masło shea w czystej, nierafinowanej formie może u niektórych wywoływać reakcje alergiczne. W takim przypadku warto stosować wersję rafinowaną, która co prawda traci większość przeciwutleniaczy, ale wciąż zachowuje w sobie dużo witaminy E i kwasów tłuszczowych. Rafinowane masło shea znacznie rzadziej jednak uczula i pozbawione jest charakterystycznego, lekko orzechowego zapachu. Po czym jeszcze je poznać? Ma zdecydowanie bielszą barwę i dłuższy termin przydatności do użycia.

Jak używać masła shea?

Masło shea w czystej postaci może stanowić alternatywę dla balsamów do ciała czy nawet kremów pod oczy. Wystarczy nabrać je na ręce i lekko rozetrzeć. Pod wpływem temperatury zmieni konsystencję na oleistą, która łatwo rozprowadza się na skórze.

Dzięki odżywczym właściwościom można je stosować jako naturalną pomadkę ochronną i remedium na suche, spierzchnięte usta. Stanowi też ciekawą alternatywę na balsam po opalaniu czy krem wspomagający gojenie ran. 

Masłem shea można smarować całe ciało – oprócz twarzy warto też poddać pielęgnacji ręce, nogi czy tułów. Można również smarować nim miejsca dotknięte cellulitem i rozstępami – masło pomaga je redukować.

Dobrze sprawdza się też w pielęgnacji włosów, szczególnie mocno zniszczonych i suchych. Można je używać jak odżywkę lub maseczkę, która regeneruje i zabezpiecza włosy przed działaniem czynników zewnętrznych. Nakładane na końcówki sprawi natomiast, że już po kilku aplikacjach będą one gładsze, dogłębnie odżywione, lśniące i elastyczne. 

Masło shea dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na powstawanie rozstępów na skórze. Wynika to m.in. ze zwiększonego poziomu kortyzolu, który osłabia włókna kolagenowe, a także szybkiego przyrostu wagi i rozciągnięcia skóry, co prowadzi do zaburzenia jej sprężystości.

Rozstępy uwidaczniają się w postaci przebarwień skórnych. Co prawda masło shea nie wykazuje właściwości regenerujących pęknięcia włókien kolagenowych, ale zapobiega pojawianiu się przebarwień. Może być zatem stosowane przez kobiety w ciąży jako kosmetyk profilaktyczny, który zmiękcza, nawilża i ujędrnia skórę, a także poprawia jej walory estetyczne.

Czy masło shea jest zatem bezpieczne dla kobiet w ciąży? Niewiele jest badań, które wskazywałyby, że kosmetyk ten szkodzi. Może jednak uczulać, dlatego przed zastosowaniem go na całym ciele, warto sprawdzić reakcję skóry na niewielkim i mało widocznym obszarze. 

Masło shea – naturalna pielęgnacja włosów i ciała

Masło shea jest bogatym w wartości odżywcze kosmetykiem o wielu zastosowaniach. Może służyć jako balsam do ciała lub odżywka do włosów. Nawilża skórę i doskonale ją odżywia. Wykazuje właściwości oczyszczające, kojące i antybakteryjne. Zapobiega starzeniu się komórek i pełni funkcję delikatnego filtra UV. To prezent od natury, który pomoże Ci odpowiednio zadbać o zdrowy i piękny wygląd Twojej skóry. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł