Ekologia wciąż kojarzona jest z wieloma wyrzeczeniami i trudnościami. Tymczasem na bycie „eko” składa się mnóstwo malutkich elementów, które nie wymagają od nas dużego wysiłku. Wystarczy niewiele, by dołożyć swoją cegiełkę do ekologicznego ruchu i przyczynić się do ochrony otaczającego nas środowiska. Od czego warto zacząć? Od instalacji przydatnych aplikacji, które pomogą nam żyć zdrowiej, wybierać bardziej ekologiczne produkty i wyrabiać odpowiednie nawyki. Oto eko aplikacje, które powinny znaleźć się w Twoim telefonie.
Zdrowe zakupy
Ekologiczny styl życia powinniśmy zacząć od tego, co jemy. Jak wybierać zdrowe i pełnowartościowe produkty, bez zbędnej chemii i szkodliwych substancji? Pomoże nam w tym eko aplikacja Zdrowe zakupy.
Jej działanie jest bardzo proste. Wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu, by wyświetlić listę zawartych w nim składników z podziałem na zdrowe, podejrzane, szkodliwe i mocno szkodliwe. Jest też wgląd w składniki odżywcze. Ponadto w eko aplikacji znajdziemy propozycje alternatywnych, zdrowszych produktów. Informacje te pomogą podjąć lepszą decyzję zakupową.
Dla dociekliwych przygotowano też obszerną bazę substancji wraz z ich opisami, z których dowiemy się, jaki wpływ wywierają na nasz organizm. Zdrowe zakupy to dobry sposób, by rozpocząć bardziej świadome odżywianie.
Kanarek – ostrzeżenia o smogu
Kolejna eko aplikacja być może nie przyczynia się bezpośrednio do ekologicznego stylu życia, ale warto mieć ją w swoim telefonie ze względów zdrowotnych. W Polsce w okresie jesienno-zimowym mamy ogromny problem ze smogiem. Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Brakuje też wiarygodnych informacji na ten temat.
Z pomocą przychodzi eko aplikacja Kanarek, która wyświetla aktualny stan zanieczyszczenia powietrza dla naszej lokalizacji. Dużym atutem jest odczyt danych nie tylko z oficjalnych stacji GIOŚ, ale także prywatnych. Szybki rzut oka na telefon i już wiesz, czy wyjście z domu na spacer jest dobrym pomysłem.
Kanarek nie tylko prezentuje aktualny stan powietrza. Wysyła również powiadomienia o jego pogorszeniu. Możemy też podejrzeć aktualną, smogową mapę Polski.
Gdzie wyrzucić? Segregowanie odpadów i śmieci
Gdzie wyrzucić to eko aplikacje dla tych, którzy chcą segregować śmieci, ale nie do końca wiedzą, jak to robić lub mają problem z konkretnymi odpadami. Znajdziemy w niej przede wszystkim ogólne zasady segregacji, wytłumaczone na przykładach.
Najważniejsza jest jednak wyszukiwarka. Wystarczy wpisać w niej produkt, który chcemy wyrzucić, by dowiedzieć się, w jakim pojemniku powinniśmy go umieścić. Jeżeli nie ma go na liście, możemy zgłosić to twórcom aplikacji – baza danych jest rozbudowywana m.in. dzięki aktywnej społeczności.
Zasady segregacji w eko aplikacji bazują na wytycznych przekazywanych przez Urząd Miasta w Warszawie i mogą się nieco różnić w zależności od gminy, w której mieszkamy. Ogólne założenia będą jednak przydatne niezależnie od miejsca zamieszkania.
Too Good To Go
W Polsce rocznie marnuje się nawet 9 milionów ton jedzenia. To aż 236 kilogramów na osobę (dane CEFO, 2017)! Część tego niechlubnego wyniku przypada w udziale restauracjom, lokalom czy piekarniom. Wyrzucają gotowe produkty i potrawy, które nie sprzedały się w danym dniu, a w następnym nie będą się już nadawać do podania.
Sytuacji tej próbuje zaradzić eko aplikacje Too Good To Go. Dzięki niej możemy znaleźć lokale w naszej okolicy, które na koniec dnia sprzedają przygotowane potrawy lub produkty w obniżonych cenach. Wystarczy je opłacić, odebrać i cieszyć się pełnowartościowym posiłkiem za ułamek ceny. My płacimy mniej, a lokale nie marnują tyle jedzenia. Sytuacja win-win! Na podobnej zasadzie działa też aplikacja Foodsi. Warto sprawdzić obie.
Carbon footprint – eko aplikacje
Jazda samochodem, korzystanie z klimatyzacji, oglądanie telewizji, praca przy komputerze – każda z tych i wiele innych czynności przyczynia się do produkcji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. To tak zwany ślad węglowy. Czy wiesz, ile go produkujesz i jak możesz to ograniczyć?
Z pomocą przychodzi eko aplikacje Carbon footprint, która zmierzy, ile CO2 emitujemy średnio do atmosfery. Algorytm bazuje przede wszystkim na naszych podróżach. Automatycznie wykrywa, czy jedziemy samochodem, rowerem, czy może spacerujemy i na tej podstawie oblicza nasz ślad węglowy.
W aplikacji możemy też wyliczyć emisję CO2 na podstawie tego, co jemy. Wystarczy wprowadzić nasze nawyki żywieniowe. Znajdziemy tu też cenne wskazówki, jak ograniczyć ślad węglowy. Największą wartością eko aplikacji jest jednak świadomość tego, w jaki sposób wpływamy na środowisko. To motywuje do zmian.
BlaBlaCar
Wspomniany ślad węglowy możemy nieco zmniejszyć, korzystając z transportu publicznego albo zabierając innych podróżnych, jadąc jednym autem. Właśnie na tym skupia się BlaBlaCar. W eko aplikacji możemy znaleźć osoby, które jadą w tym samym kierunku i mają wolne miejsca w samochodzie. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki lub zaplanować trasę, jeżeli jesteśmy kierowcą.
Dzięki BlaBlaCar wszyscy oszczędzają – pasażerowie płacą mniej za podróż, a kierowca współdzieli koszty paliwa z innymi. Zyskuje też środowisko. Podróż pełnym samochodem to mniej szkodliwych gazów cieplarnianych w atmosferze i ograniczony ślad węglowy.
Rowery miejskie
Praktycznie w każdym większym polskim mieście funkcjonuje system rowerów miejskich. Warto z niego korzystać, by jeszcze bardziej ograniczyć ślad węglowy, a niekiedy także zmniejszyć wydatki. Część systemów oferuje bowiem darmowe pierwsze kilkadziesiąt minut korzystania z roweru. To zazwyczaj wystarczy, by dojechać w docelowe miejsce. Opłaty za taki środek transportu są zresztą symboliczne.
Rower miejski można wynająć za pomocą eko aplikacji. Można w niej też sprawdzić najbliższe stacje rowerowe i aktualną dostępność. Dokładne funkcje mogą się różnić w zależności od tego, jaki system funkcjonuje w Twoim mieście. Informacje na jego temat możesz sprawdzić np. na stronie internetowej urzędu miasta lub w lokalnych serwisach informacyjnych. Przydatna może się też okazać ta rozpiska.
OLX
W myśl zasady „zero waste” powinniśmy dążyć do ograniczenia ilości produkowanych śmieci. Pomóc może w tym dobrze znana aplikacja OLX, która skupia w sobie ogłoszenia lokalne. W jaki sposób może sprawić, że będziemy bardziej eko?
Dodając ogłoszenia z przedmiotami, których już nie potrzebujemy. Wymieniasz meble? Nie wyrzucaj starych na śmietnik. Jeżeli nadają się do użytku, zaoferuj je za darmo lub np. w zamian za wyniesienie. Ty pozbędziesz się kłopotu, a ktoś z nich jeszcze skorzysta. W podobny sposób postępuj ze wszystkimi przedmiotami, których już nie potrzebujesz, a być może komuś jeszcze się przydadzą.
Ecosia
Ecosia to bardzo ciekawa wyszukiwarka internetowa, dzięki której możesz sadzić nowe drzewa na świecie. Wystarczy, że… będziesz korzystać z internetu tak jak dotychczas. Warunek jest jeden – zamiast Google, informacji wyszukuj w Ecosii.
Jak to możliwe? Twórcy Ecosii przeznaczają dochód z wyszukiwarki na sadzenie nowych drzew. Co więcej, jej serwery są w całości napędzane przez energię odnawialną. Jednorazowe skorzystanie z Ecosii to zmniejszenie produkcji CO2 nawet o 1 kg. Gra jest warta zachodu.
Z Ecosii można korzystać w przeglądarce internetowej na komputerze lub pobrać eko aplikację na urządzenia mobilne.
SkyCash
Często korzystasz z transportu publicznego lub stref płatnego parkowania? Dzięki SkyCash możesz kupować bilety w wersji elektronicznej, ograniczając tym samym zużycie papieru. W aplikacji kupisz bilety parkingowe, komunikacji miejskiej, kolejowe, autokarowe i wiele innych. Szybko, wygodnie i ekologicznie. A w przypadku kontroli wystarczy, że wyświetlisz zakupiony wcześniej bilet na ekranie.
SkyCash to nie jedyna eko aplikacja tego typu, choć jedna z popularniejszych. Zorientuj się, z jakich jeszcze korzysta się w Twoim mieście. W podobny sposób możesz kupować np. bilety na koncerty czy inne wydarzenia kulturalne. Im częściej będziesz robić to w aplikacji, tym więcej oszczędzisz papieru. Drzewa będą Ci wdzięczne.
Happy Cow
Jeżeli próbujesz ograniczyć ilość spożywanego mięsa lub wręcz stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską, Happy Cow musi zagościć w Twoim telefonie. To przydatna eko aplikacja do wyszukiwania restauracji, w których serwuje się wegańskie i wegetariańskie potrawy. Jeśli akurat masz ochotę zjeść coś na mieście, trafisz pod odpowiedni adres.
Zaletą Happy Cow jest to, że prężnie działa w ponad 185 krajach na całym świecie. Społeczność aplikacji chętnie ocenia lokale i publikuje zdjęcia potraw. Jest też wygodna wyszukiwarka, w której możesz filtrować wyniki, wybierając rodzaj kuchni, lokalu czy chociażby maksymalną odległość do celu.
Good On You
Odpowiedzialne zakupy to nie tylko wybór zdrowej żywności. To także wybieranie marek modowych, które tworzą swoje produkty w etyczny i ekologiczny sposób. Dzięki Good On You możesz to szybko zweryfikować. W bazie aplikacji znajdziesz informacje o ponad 2000 marek z całego świata.
Dowiesz się, czy dbają o środowisko, czy udostępniają listę swoich dostawców, czy stosują zamienniki produktów odzwierzęcych, czy nie wyzyskują pracowników, a także czy współpracują z organizacjami pozarządowymi. To bogate kompendium wiedzy, dzięki któremu poznasz, jakie marki są etyczne, a których lepiej unikać.