Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Wielorazowe pieluchy i utrzymanie ich w czystości.

Wielorazowe pieluchy i utrzymanie ich w czystości.

Wielorazowe_pieluchy_i_utrzymanie_ich_w_czystosci

Coraz częściej decydujemy się na wielorazowe pieluszki dla naszych najmłodszych. Nie ma co dyskutować z tym, że są one po prostu lepsze. Może nie tak bezproblemowe w porównaniu do jednorazowych w zakresie na przykład szybkiej ich zmiany, ale nadal lepsze. Zarówno dla naszego maluszka, jak i środowiska. Pamiętajmy, że obecne pieluchy wielorazowe to nie tylko duże tetrowe płachty. Teraz mamy ogrom otulaczy na szybkie do zapięcia nity, z kieszonką na wkład, które można szybko naciągnąć na dziecięcą pupę.

Ekologia i bezpieczeństwo w najlepszym wydaniu.

Liczyliście kiedyś, ile pieluszek zużywa wasz malec? One wszystkie muszą być najpierw wyprodukowane, a później trafiają śmietnik. Daje to tony i hektolitry szkodliwych substancji. Już na etapie produkcji używane są w olbrzymich ilościach woda, wybielacze, szkodliwe farby tylko po to, aby jednorazówka wyglądała atrakcyjniej. Po zużyciu pieluchy, ląduje ona w koszu na odpadki. Zużyte pieluchy są odpadem zmieszanym, a więc nie stosuje się tu specjalnego recyklingu. Ten cały plastik i syntetyczne włókna po prostu powoli ulegają degradacji, a po wielu latach i tak (pomimo że niedostrzegalne) są nadal w glebie, w formie milionów cząsteczek mikroplastiku.

To nie wszystko! Spójrzcie jeszcze raz na poprzedni akapit i powiedzcie, że można spokojnie te plastikowe, wybielane mocną chemią pieluchy zakładać na delikatną skórę niemowląt i małych dzieci. Pomijając dużo większe ryzyko odparzeń, fundujemy maluchowi kontakt z silnymi substancjami chemicznymi od pierwszych dni. Dlatego też odpowiedzialni rodzice coraz częściej decydują się na może mniej bezproblemowy, ale za to bezpieczny dla dziecka i środowiska wybór – pieluchy   wielorazowe.

Pieluchy wielorazowe – podstawowe informacje.

Pieluchy wielorazowe to w tej chwili ogrom możliwości. Mogą to być standardowe pieluszki, takie jakich używały babcie i mamy, choć nie używa się ich już raczej bezpośrednio, tylko przyjmuje się je jako wkład chłonny. Wkłady, jak i same pieluszki często wykonane są z bawełny lub bambusa.

Ekologiczne pieluszki to w tej chwili właśnie dwie warstwy. Pierwsza to warstwa bezpośrednio dotykająca skóry dziecka, zazwyczaj będąca kieszonką w swego rodzaju rozpinanych majteczkach. Druga to wkład chłonny. Dzięki takiej podwójnej budowie dużo łatwiej jest utrzymać czystość i higienę, jak i zadbać o to, by były zdatne do użycia przez długi czas. Trzeba też wspomnieć, że wierzchnia warstwa jest zazwyczaj prześlicznie wykonana, z materiałów w różnego rodzaju wzory.

Ile pieluch kupić? Zakładając, że przeciętnie niemowlę do trzeciego miesiąca życia zużywa około 10 pieluszek na dobę, dobrze jest zaopatrzyć się w zapas na 2 dni, aby móc bez stresu je wyprać i wysuszyć. O ile cena pomnożona przez ilość pieluch przy jednorazowym zakupie może przerazić, o tyle w porównaniu do jednorazówek pieniądze te zwracają się zazwyczaj w 2-3 miesiące. Odpowiednie pranie pieluch wielorazowych pozwala im na przetrwanie przez cały okres pieluchowania dziecka, bo nie trzeba kupować nowych co kilka kolejnych kilogramów malucha. Pieluchy jednorazowe mogą rosnąć razem z dzieckiem, poprzez możliwości ich dopasowywania do ciała. Dużo pieluch z naturalnych tkanin ma oznaczenie 3-15 kg.

Co do prania pieluszek wielorazowych?

Kiedyś pieluchy dla dzieci o wyjątkowo delikatnej skórze prało się zazwyczaj w płatkach mydlanych, które w swoim składzie miały wyłącznie oleje, tak jak naturalne mydła. Dlaczego mówimy w czasie przeszłym? Bo niestety, o ile nadal płatki mydlane można zakupić, o tyle często ich skład przeraża. Całe szczęście nie mamy już teraz problemu z zakupem delikatnych proszków i płynów, wykonanych przez producentów naturalnych środków. Dzięki nim można mieć pewność, że pieluszki nie będą uczulać, po praniu będą czyste i pozostaną miękkie w dotyku. Proszki są często skomponowane tak, aby receptury były w pełni wegańskie. Nigdy nie używajmy do prania pieluch wielorazowych, jak i innych elementów garderoby maluszka, zwłaszcza tych bezpośrednio dotykających skóry dziecka, pachnących kolorowych proszków i płynów!

Jak często prać pieluszki wielorazowe?

Wiele mam przekonuje, że pieluchy wielorazowe należy prać po ich użyciu nie rzadziej niż co 3 dni. W tym czasie nie zdążą się jeszcze na nich rozwinąć bakterie, które później mogą doprowadzić do problemów z dopraniem pieluchy, no i oczywiście narazić skórę malucha na podrażnienia i stany zapalne. Ważne jest, aby od momentu ściągnięcia ich z pupy, aż do prania odpowiednio się nimi zająć. Pieluszka taka musi zostać oczyszczona z kupy, a nawet przepłukana pod strumieniem wody. Następnie wrzuca się ją do wiaderka, kosza na pieluchy albo specjalnie stworzonych do tego zapinanych worków chroniących przed wydostawaniem się brzydkiego zapachu na zewnątrz. Tam oczekują na pranie.

Jak prać pieluchy wielorazowe?

Umieszczając pieluszki w pralce bardzo ważne jest zapoznanie się zaleceniami ich producenta. Mogą one być różne i ponieważ są robione z różnych materiałów. Niektórych nie można prać w gorącej wodzie, innych suszyć w suszarce, a czasami inaczej trzeba prać wkłady inaczej otulacze. Jednak warto się do tych zaleceń stosować, jeżeli chcemy aby pielucha towarzyszyła dziecku tak długo, jak będzie ich potrzebowało. Pieluchy wielorazowe łatwego życia nie mają. Są prane bardzo często, na początku nawet co drugi dzień. Jednak dobrej jakości produkty, prane w odpowiednich środkach, dadzą radę przez cały ten czas być delikatne, odpowiednio formowalne i bezpieczne.

Piorąc pieluszki dla pełnej i najlepszej higieny, zawsze należy wyciągać wkład chłonny z otulacza. Najlepiej jest je prać w temperaturze powyżej 60 stopni, co pomoże zachować ich sterylność. Jeżeli mamy wrażenie, że po praniu pieluszka nadal wydziela przykry zapach albo widzimy na niej plamy, powinniśmy jeszcze raz przeprać całą partię (nie tylko tę jedną pieluchę). Naturalny proszek do prania pieluch powinien sobie poradzić z zanieczyszczeniami perfekcyjnie, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne. Czasami można spotkać się z informacją, że przed praniem należy przepłukać pieluchy zimną wodą w celu rozpuszczenia większych zanieczyszczeń. Jednak stosując odpowiednie środki, zazwyczaj nie musimy tego robić, a tym samym niepotrzebnie zużywać kolejnych litrów wody.

Pierwsze pranie eko pieluch.

Pierwsza partia pieluszek, zanim zostanie użyta na dziecięcej skórze, musi być zawsze wyprana po zakupie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie pozostały na nich środki mogące podrażniać skórę. Czasami producenci pieluch wielorazowych używają na ostatnim etapie zmiękczaczy po to, by pielucha po prostu ładniej prezentowała się na sklepowej półce. Taka pieluszka czasami potrzebuje nawet dwóch prań, aby mogła być w pełni bezpieczna i nieuczulająca.

Jak suszyć pieluszki wielokrotnego użytku?

Nawet jeżeli mamy suszarkę lub w taką funkcję jest wyposażona nasza pralka, jeżeli nie musimy, nie używajmy jej do suszenia pieluszek. Po pierwsze zawsze to mniej zużytej energii, po drugie i co najważniejsze, pieluchy suszone w suszarce mogą stać się nieprzyjemne w dotyku i podrażniać skórę. Najlepiej jest, jeżeli tylko mamy taką możliwość wystawiać pieluchy na słońce w celu ich wysuszenia. Podobnie jak w przypadku przechowywaniem brudnej pieluszki przed praniem, tak i tu bardzo uważajmy na to, by nie były one wilgotne podczas leżenia w szafce.

O czym jeszcze pamiętać, używając ekologicznych pieluszek wielokrotnego użytku?

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wyboru pieluszek, ich przygotowania do użytku, a później prania zostały już opisane powyżej. Można to jednak podsumować. Tak więc pamiętajmy:

– wielorazowe pieluszki są lepsze dla dziecka i środowiska,

– zakup pieluszek to jednorazowy duży wydatek, ale zwraca się on już zazwyczaj po pierwszych 2-3 miesiącach,

– do prania pieluch zawsze stosujemy wyłącznie środki do tego przeznaczone, najlepiej dedykowane, naturalne proszki i płyny,

– jeżeli tylko mamy możliwość nie korzystamy z suszarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł