Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Myjka konopna – tania i ekologiczna alternatywa

Myjka konopna – tania i ekologiczna alternatywa

Myjka ze sznurka konopnego bez zawieszki (1)

Myjka ze sznurka konopnego – właściwości
Jak używać myjki konopnej?
Jak dbać o myjkę konopną?
Myjka konopna – oszczędność

Myjka konopna to interesująca alternatywa dla tradycyjnych myjek do naczyń. Jest w pełni ekologiczna, wytrzymalsza od sztucznych zmywaków, biodegradowalna i przede wszystkim bardziej opłacalna. Ostatni z argumentów sprawia, że stanowi ciekawą opcję nie tylko dla osób, które chcą dbać o środowisko, ale także tych, które lubią oszczędzać.  

  • Myjka konopna wykonana jest ze sznurka konopnego, który ma właściwości bakterio- i grzybobójcze, przez co dłużej zachowuje świeżość. Można z niej korzystać nawet przez kilka miesięcy. 
  • Może w pełni zastąpić zwykłą gąbkę – nadaje się do zmywania naczyń, przecierania blatów, czyszczenia łazienki czy mycia ciała. 
  • Po użyciu wystarczy przepłukać ją pod ciepłą wodą i rozwiesić do wyschnięcia.
  • Zakup myjki konopnej zwraca się już po 2-3 tygodniach. 

Zarówno w domowych, jak i firmowych kuchniach przy zlewozmywaku zazwyczaj możemy dostrzec charakterystyczne, kolorowe gąbki. Wykonane są z tworzywa sztucznego, dlatego bardzo szybko kumulują w sobie miliony bakterii i drobnoustrojów. Zachodzą w nich także procesy gnilne, przez co już po tygodniu używania wydzielają brzydki zapach. Wtedy sięgamy po nową gąbkę do naczyń, a starą wyrzucamy do kosza. Finalnie trafia ona na wysypisko śmieci, gdzie będzie się rozkładać przez setki lat. Wcale jednak nie musi tak być. Wystarczy, że sięgniesz po ekologiczną myjkę konopną.

Myjka ze sznurka konopnego – właściwości

Jak sama nazwa wskazuje, wspomniana myjka wykonana jest ze sznurka konopnego. A ten ma wiele interesujących właściwości. Jest wytrzymały, przez co myjka nie zużywa się tak szybko, jak zwykła gąbka z tworzyw sztucznych. W zależności od tego, jak intensywnie będziesz z niej korzystać, może posłużyć nawet przez kilka miesięcy. 

Konopia charakteryzuje się też właściwościami bakterio- i grzybobójczymi. Co to oznacza w praktyce? Poza tym, że jest bardziej higieniczna, po prostu będzie dłużej zachowywać świeżość – nie wydziela przykrego zapachu nawet po kilku tygodniach intensywnego użytkowania. Zapomnisz więc o wymienianiu myjek co tydzień. 

Sznurek konopny jest też ekologiczny, więc to dobry wybór, jeżeli zależy Ci na ochronie środowiska. Uprawa konopii jest stosunkowo łatwa, przez co nie wymaga stosowania agresywnych środków ochrony roślin. Ze względu na to, że myjka ze sznurka konopnego jest w 100% naturalna, nie musisz jej nawet wyrzucać do śmieci. Zamiast tego umieść ją w kompostowniku – po pewnym czasie w pełni ulegnie biodegradacji. 

Jak używać myjki konopnej?

Myjki konopnej możesz używać w taki sam sposób, jak zwykłego, sztucznego zmywaka. Świetnie nadaje się do zmywania naczyń, kubków, garnków czy patelni. Ze względu na swoją nieco szorstką strukturę, skutecznie domywa osad po kawie i herbacie. Jest także mniej kłopotliwa w utrzymaniu czystości – fusy z kawy przelatują przez jej drobne oczka, tak więc wystarczy wypłukać ją pod bieżącą wodą.

Myjka konopna sprawdzi się też w przecieraniu blatów i stołów w kuchni, a także w czyszczeniu armatury sanitarnej w łazience. Tutaj pomocna może być rękawica ze sznurka konopnego, czyli ten sam produkt o nieco innym kształcie, bardziej odpowiednim do czyszczenia większych powierzchni. 

Wielorazową myjkę konopną można z powodzeniem używać z chemią, którą stosujesz na co dzień do czyszczenia kuchni czy łazienki. Z naszej strony polecamy oczywiście chemię naturalną. Nieco bardziej agresywne detergenty mogą ją lekko odbarwić, ale poza tym nie straci swoich właściwości.

Myjka ze sznurka konopnego sprawdzi się także pod prysznicem. Możesz nią z powodzeniem myć własne ciało, zastępując mniej higieniczne myjki wykonane z tworzyw sztucznych. 

Jak dbać o myjkę konopną?

Aby ekologiczna myjka długo nam służyła, trzeba o nią odpowiednio dbać. To jednak nic trudnego. Wystarczy, że po zmywaniu przepłuczesz ją pod wodą i rozwiesisz do wyschnięcia w przewiewnym miejscu – np. na kranie. W okresie grzewczym możesz ją też położyć na kaloryferze. 

Myjkę konopną można też prać w pralce. Dobrym pomysłem jest dodawanie jej do prania razem z ręcznikami kuchennymi czy nawet wrzucanie do zmywarki wraz z naczyniami. Panująca wewnątrz temperatura zrobi swoje – bakterie zostaną zniszczone. Alternatywnie myjkę można też po prostu zalewać co jakiś czas gorącą wodą i wyparzać. Jeśli przy okazji chcesz nadać jej przyjemnego zapachu, dodaj do wody kilka kropel olejków eterycznych.

Myjka konopna – oszczędność

O ekologicznym rodowodzie myjki konopnej wiesz już całkiem sporo. To dobra propozycja dla osób, którym zależy na środowisku i minimalizowaniu produkcji szkodliwych odpadów. Zakup zmywaka ze sznurka konopnego zainteresuje także tych, którzy chcą po prostu oszczędzać. 

Jedna myjka kosztuje od 10 do 15 złotych, w zależności m.in. od jej wielkości i kształtu. Wystarcza przynajmniej na 2-3 miesiące, a gdy odpowiednio o nią zadbasz, posłuży Ci jeszcze dłużej. Tymczasem kosztujące często nawet 5 złotych sztuczne gąbki nie nadają się do użytku już po kilku dniach czy maksymalnie tygodniu. Tracą swoją zwartą strukturę i co gorsze – wydzielają przykry i nieprzyjemny zapach. Musisz je zatem wymieniać znacznie częściej, co sprawia, że zakup myjki konopnej może się już zwrócić po około 2-3 tygodniach, a przecież naturalna gąbka przetrwa znacznie dłużej. 

Jak widzisz, myjka ze sznurka konopnego to wiele zalet – ma właściwości bakterio- i grzybobójcze, jest wytrzymała, ekologiczna i tańsza w użytkowaniu od zwykłych zmywaków. Dlaczego zatem z niej nie korzystać? Gwarantujemy, że po jej zakupie nie będziesz już chciał wrócić do sztucznych gąbek. Niektórzy określają ją nawet swoim najlepszym eko odkryciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł