Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Jak ograniczyć produkcję śmieci? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak ograniczyć produkcję śmieci? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak ograniczyć produkcję śmieci?

Segregacja i recykling śmieci to pozytywne zjawiska, ale do pełni szczęścia musimy też po prostu zacząć produkować ich mniej. Wydaje się trudne do osiągnięcia? Tylko z pozoru. Jak ograniczyć produkcję śmieci? Praktycznie wszędzie możemy się spotkać z kreatywnymi sposobami na zmniejszenie produkcji odpadów, które nie wymagają od nas ani dodatkowych nakładów finansowych, ani czasu. Oto wybrane z nich. Zapoznaj się z nimi, jeżeli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do ratowania środowiska i propagowania ruchu zero waste. 

  • Statystyczny Polak produkuje rocznie aż 332 kg śmieci.
  • Liczbę tę można zredukować, kupując produkty bez niepotrzebnych opakowań.
  • Dobrym pomysłem jest też unikanie produktów jednorazowych, w tym plastikowych reklamówek na zakupy.
  • Inne sposoby zmniejszenia produkcji śmieci to m.in. ponowne wykorzystywanie szklanych słoików, ograniczanie druku czy sprzedaż i zakup przedmiotów z drugiej ręki.
  • Duże znaczenie ma też unikanie marnowania jedzenia i kompostowanie biodegradowalnych resztek. 

Według danych GUS-u w 2019 roku w Polsce zebrano 12,8 mln ton odpadów komunalnych. Przeciętny obywatel naszego kraju produkuje rocznie aż 332 kg śmieci, czyli prawie kilogram każdego dnia! Co gorsza, trend jest wzrostowy, bo w 2018 roku na statystycznego Kowalskiego przypadało o 7 kg śmieci mniej. 

Zdecydowaną większość, bo aż 84,5 proc. wytworzonych odpadów komunalnych odebrano z gospodarstw domowych. Praca nad zmniejszeniem produkcji śmieci we własnym domu może zatem przynieść szybkie i wymierne efekty. Oto, od czego warto zacząć.

Unikaj niepotrzebnych opakowań
Zrezygnuj z produktów jednorazowych
Jak ograniczyć produkcję śmieci? Ponownie wykorzystuj opakowania
Nie wyrzucaj dobrych produktów. Dziel się
Oszczędzaj papier
Nie marnuj żywności
Ogranicz ilość śmieci w swoim domu

Unikaj niepotrzebnych opakowań

Ilość śmieci możesz ograniczyć już na etapie zakupów. Wybieraj produkty w większych opakowaniach. Wystarczą Ci na dłużej i zmniejszysz produkcję odpadów. Większe opakowania są też zazwyczaj bardziej opłacalne, więc przy okazji nieco zaoszczędzisz. 

Unikaj produktów zapakowanych w kilka warstw – część z nich i tak od razu trafi do śmieci. Przykład? Kupuj pasty do zębów, które nie są zapakowane w dodatkowy i nieprzydatny kartonik.

Staraj się też wybierać żywność bez plastikowych lub styropianowych opakowań. Ryż i kaszę kupuj w kilogramowych lub większych opakowaniach i unikaj tych w plastikowych woreczkach. Jeżeli możesz, owoce i warzywa kupuj luzem, bez dodatkowych torebek. Pakuj je w torby wielokrotnego użytku. Na pieczywo możesz natomiast zabierać specjalne lniane worki, które świetnie nadają się nie tylko do transportu, ale także późniejszego przechowywania chleba czy bułek.

Jadąc na zakupy, zabierz ze sobą materiałowe torby, które możesz używać wielokrotnie. Unikaj jednorazowych opakowań foliowych, które zaraz po przyjściu do domu wyrzucisz do śmieci. Czy wiesz, że taka reklamówka może się rozkładać nawet przez 500 lat? A przy tym kosztuje nawet kilkadziesiąt groszy. 

Co w przypadku, gdy zapomnisz torby lub po prostu zdarzy Ci się niezaplanowane wyjście do sklepu? Zakupy zamiast do plastikowych reklamówek, możesz przecież zapakować do jednego z wielu kartonów, których w sklepach nie brakuje.

Zrezygnuj z produktów jednorazowych

Ekologia i oszczędność idzie w parze także w przypadku produktów jednorazowych. Wystarczy z nich zrezygnować, by mieć więcej pieniędzy w portfelu, a na wysypisko trafiło mniej śmieci. 

Praktycznie wszystkie produkty jednorazowe można zastąpić wielorazowymi. Organizujesz grilla? Plastikowe sztućce i talerze co prawda są wygodne w sprzątaniu, ale są stosunkowo drogie i przede wszystkim mało eleganckie. Skorzystaj ze zwykłej zastawy, którą później możesz umyć i użyć ponownie.

Ręczniki papierowe możesz zastępować ściereczkami materiałowymi, nietrwałe i sztuczne gąbki do naczyń myjkami konopnymi, jednorazowe pampersy pieluchami z tetry, zwykłe baterie akumulatorkami itd. Przykładów można mnożyć w nieskończoność. Pamiętaj, by wybierać produkty, które pozwalają na dłuższą eksploatację. Zamiast jednorazowego długopisu wybierz ten, w którym możesz wymienić wkład. Korzystaj z zapalniczki, w której możesz uzupełnić gaz itd. 

Zrezygnuj z kupowania wody w plastikowych butelkach. Możesz pić tę z kranu – to bezpieczne. Jeżeli nie pasuje Ci jej smak, pomocne okażą się pojemniki i butelki filtrujące. Kranówkę możesz też zabierać do pracy, szkoły czy na wycieczkę – wystarczy zaopatrzyć się w wytrzymały bidon. 

Lubisz spacerować z kawą w ręku? Wybierając się do kawiarni po ulubiony napój, zabierz ze sobą własny kubek termiczny. Dzięki temu ograniczysz liczbę papierowych kubków w śmietniku, które wbrew pozorom i nazwie w ogóle nie nadają się do recyklingu. 

Jak ograniczyć produkcję śmieci? Ponownie wykorzystuj opakowania

Będąc w sklepie, wybieraj produkty w opakowaniach, które możesz ponownie wykorzystać. W szklanych butelkach po sokach czy słoikach po warzywach możesz przecież przechowywać np. zupy czy sałatki i zabierać je do pracy. To także świetny sposób na konserwację żywności z wykorzystaniem procesu pasteryzacji. Niewielkie słoiczki mogą Ci posłużyć za opakowania do przypraw lub stojaki na sztućce. Możesz z nich też zrobić pojemniki na drobiazgi –  gwoździe i śrubki czy np. przybory do szycia. Niektóre pudełka okażą się pomocne w uprawie przydomowego ogródka. 

W podobny sposób możesz też wykorzystywać inne opakowania. Nie wyrzucaj kartonów, w których otrzymujesz przesyłki. Możesz je przecież później użyć do zapakowania i wysłania innych rzeczy. Choć nie zawsze jest to możliwe, jajka najlepiej kupuj od hodowcy na lokalnym rynku, zabierając przy okazji własne wytłaczanki. Jeśli to możliwe, korzystaj też z innych opakowań zwrotnych – np. butelek. 

Nie wyrzucaj dobrych produktów. Dziel się

Zmieniasz meble w salonie, ale stare wciąż są w niezłym stanie? Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj ich do śmieci. Rozważ ich sprzedaż lub wręcz podarowanie innym – być może ktoś zrobi z nich jeszcze użytek. Jak znaleźć takie osoby? Napisz wiadomość w portalu społecznościowym lub pobierz jedną z popularnych aplikacji z ogłoszeniami lokalnymi – świetnie sprawdzi się np. OLX. 

W podobny sposób możesz też pozbyć się ubrań, których już nie nosisz. Zamiast wyrzucać je na śmieci, spróbuj oddać je innym. Alternatywnie możesz je też przerobić – ze starego obrusu lub firany możesz uszyć np. torbę na warzywa i owoce. Jeśli to możliwe, naprawiaj zepsute urządzenia zamiast kupować nowe. W wielu przypadkach będzie to zresztą znacznie tańsze. 

Porady te działają też w drugą stronę. Jeżeli planujesz zakup jakiejś rzeczy, rozważ skorzystanie z używanych produktów z drugiej ręki. Możesz trafić prawdziwą perełkę za ułamek ceny nowego egzemplarza. W taki sam sposób można np. kupować ciuchy.

Oszczędzaj papier

Wymierne efekty w redukowaniu odpadów ma też odpowiednie obchodzenie się z papierem. Przed wydrukowaniem czegokolwiek zastanów się, czy rzeczywiście jest Ci to potrzebne. Jeśli tak, stosuj druk dwustronny. Dzięki temu każda kartka papieru zostanie w całości wykorzystana.

Stosujesz druk jednostronny? Wykorzystaj drugą stronę jako brudnopis. Nie wyrzucaj kartek do śmieci, jeśli nie są do końca zapisane. Możesz na nich notować przydatne informacje czy sporządzać listy zakupów.

Jeśli to możliwe, rozważ zrezygnowanie z papierowych gazet, czasopism i książek na rzecz wersji elektronicznych. W podobny sposób możesz postąpić z rachunkami i fakturami. Część firm udziela zniżek, jeżeli zdecydujesz się na rachunek w wersji elektronicznej. Możesz też korzystać z aplikacji do tworzenia list zakupowych, by nie marnować papieru.

Przeczytane książki i niepotrzebne podręczniki pożyczaj innym lub sprzedawaj za ułamek ceny. Jeśli kupujesz materiały papiernicze, upewnij się, że zostały wyprodukowane z makulatury. 

Z wielu codziennych czynności możesz też wyeliminować użycie ręczników papierowych, zastępując je ściereczkami wykonanymi z materiału, które można uprać i ponownie wykorzystać. 

Nie marnuj żywności

Śmieci możesz też ograniczyć, po prostu nie marnując żywności. Przede wszystkim naucz się kupować tyle jedzenia, ile rzeczywiście wraz z rodziną jesteś w stanie zjeść. 

Staraj się gotować z pozostałości, które znajdziesz w lodówce – np. z pozostałych po obiedzie ziemniaków możesz zrobić kluski. Zdziwisz się, ile smacznych i pełnowartościowych potraw można przygotować z resztek składników. 

Zużywaj zakupione produkty spożywcze metodą FIFO (First In, First Out), czyli zjadaj najpierw te, które zostały kupione wcześniej, a nowsze zostaw na później. Pomocne okaże się też kontrolowanie terminu przydatności do spożycia. 

Jeśli to możliwe, załóż własny kompostownik i wyrzucaj tam odpady biodegradowalne. Kompostowanie jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku sposobów na zmniejszenie ilości śmieci. Więcej o segregacji odpadów biodegradowalnych dowiesz się z naszego poradnika – https://pomaranczowasowa.pl/jak-segregowac-smieci-odpady-bio/ .

Ogranicz ilość śmieci w swoim domu

Jak widzisz, pomysłów na zmniejszenie produkcji śmieci w domu jest całkiem sporo, a gwarantujemy, że to dopiero początek. Wybierz te, które najbardziej przypadły Ci do gustu i zacznij wprowadzać je w życie. Wiele z nich nie jest wymagająca, choć niekiedy zmusza do zmiany przyzwyczajeń. Jedno jest pewne – stosując nasze porady będziesz zdecydowanie rzadziej wynosić śmieci, a przecież to czynność, którą rzadko kto lubi robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł