Darmowa dostawa od 150 zł

Darmowa dostawa od 150 zł

    • Brak produktów w koszyku.

Worki na śmieci – kompostowalne czy biodegradowalne? Które wybrać?

Worki na śmieci – kompostowalne czy biodegradowalne? Które wybrać?

Worki na śmieci kompostowalne czy biodegradowalne

Segregacja śmieci to absolutny mus dla osób, którym zależy na środowisku i chcą przyczyniać się do poprawy jego stanu. Sporą część produkowanych przez nas odpadów stanowią resztki kuchenne – obierki z warzyw, resztki jedzenia czy nawet zwiędłe rośliny, które powinny trafiać do pojemników na bioodpady. W czym je jednak tam umieszczać? Wybrać worki na śmieci kompostowalne czy biodegradowalne? Czym się tak właściwie różnią? Oto wszystko, co warto o nich wiedzieć.

  • Bioodpady można wrzucać luzem do pojemnika lub w przeznaczonych do tego workach kompostowalnych.
  • Worki kompostowalne rozkładają się w 100% maksymalnie w kilka miesięcy i są przyjazne dla środowiska.
  • Worki kompostowalne to nie to samo, co worki biodegradowalne. Te drugie mogą być produkowane z polimerów, które po rozłożeniu zanieczyszczają kompost. 
  • Kompostowalne worki można rozpoznać po normach i certyfikatach (np. Ok Compost),
  • Worki kompostowalne dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. 

Jak segregować bioodpady?
W czym wyrzucać bioodpady?
Czym są worki na śmieci kompostowalne?
Co to worki biodegradowalne i czym różnią się od kompostowalnych?
Jak rozpoznać worki kompostowalne?
Worki kompostowalne – gdzie kupić?
Ekologiczna alternatywa dla worków na śmieci

Jak segregować bioodpady?

O segregacji bioodpadów napisaliśmy cały osobny artykuł – [Jak segregować bioodpady?]. Tutaj natomiast przypomnimy wyłącznie absolutne podstawy, które warto zapamiętać.

Do pojemnika na bioodpady wyrzucamy:

  •     odpadki organiczne z warzyw i owoców
  •     fusy po kawie i herbacie
  •     skorupki jaj
  •     zwiędłe rośliny i kwiaty, ale bez ziemi
  •     resztki jedzenia, które nie są pochodzenia zwierzęcego.

Do pojemnika na bioodpady NIE wyrzucamy:

  •     jadalnych olejów
  •     resztek pochodzenia zwierzęcego (mięso, kości)
  •     tłuszczów pochodzenia zwierzęcego
  •     odchodów zwierzęcych
  •     ziemi (np. po kwiatach).

Pamiętajmy o tych zasadach, by poprawić jakość bio frakcji, która obecnie w wielu miejscach w Polsce wręcz woła o pomstę do nieba. A przecież jej skażenie np. zużytym pampersem sprawia, że przetworzenie takich odpadów w biokompostowniach jest bardzo utrudnione, a momentami wręcz niemożliwe.

W czym wyrzucać bioodpady?

W tym miejscu dochodzimy do bardzo ważnego pytania: w czym w takim razie wyrzucać bioodpady? Czy można używać do tego celu zwykłych worków na śmieci? A może lepiej wybrać worki biodegradowalne? I czym tak właściwie różnią się od worków kompostowalnych?

Dla kompostowni idealnym scenariuszem jest wyrzucanie bio odpadów bez dodatkowych toreb. Dzięki temu nie muszą ich oddzielać od reszty frakcji, a przetwarzanie jest po prostu łatwiejsze. Takie rozwiązanie to jednak konieczność stosowania w domu wielorazowych pojemników, w których takie śmieci byśmy przechowywali i później wynosili. Nie sprawdzą się np. gdy chcemy wyrzucić odpady w drodze do pracy, bo z pojemnikiem trzeba przecież wrócić do domu.

Wyrzucanie bioodpadów bez używania worków na śmieci to także inne problemy. Rozkładające się resztki organiczne nieprzyjemnie pachną i mogą powodować dyskomfort wśród mieszkańców. Brudzą też pojemniki na bioodpady, które muszą być przez to częściej myte, a to generuje dodatkowe koszty dla firm obsługujących wywóz śmieci.

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która metoda jest lepsza. Bioodpady możemy wyrzucać do pojemników luzem lub w workach. Każdy sposób ma swoje wady i zalety. Jeżeli jednak wybierasz drugą opcję, koniecznie używaj worków kompostowalnych (i żadnych innych).

Czym są worki na śmieci kompostowalne?

Worki na śmieci kompostowalne produkowane są z materiałów, które rozkładają się na kompostowniku i nie zawierają substancji szkodliwych, mogących skazić glebę. Same w sobie często stanowią wręcz wartościowy kompost, którym z powodzeniem można nawozić ziemię.

Bardzo często produkuje się je ze skrobi – np. ziemniaczanej lub kukurydzianej. Producenci stosują też białka roślinne i zwierzęce czy chociażby celulozę. Brak w ich składzie jednak tworzyw sztucznych, które ulegają bardzo powolnemu rozkładowi.

Dzięki temu worki kompostowalne mogą być z powodzeniem używane do utylizacji bio odpadów. Gdy trafią na kompost, rozłożą się wraz z resztkami jedzenia, tworząc pożyteczny nawóz. W takich workach można też wyrzucać odpady zmieszane. Nawet jeżeli ostatecznie trafią one na wysypisko śmieci, rozłożą się w nieporównywalnie szybszym czasie niż plastikowe worki.

Aby worek mógł być oznaczony jako kompostowalny, musi spełniać szereg norm, które w Europie są np. odgórnie narzucane producentom przez dyrektywy unijne. Swoje wymagania mogą też mieć firmy, które przyznają takim workom odpowiednie certyfikaty.

O jakich wymogach mowa? Większość worków kompostowalnych powinna rozkładać się maksymalnie w 6 miesięcy. Na rynku znajdziemy jednak sporo worków rozkładających się nawet w kilka tygodni. Kompostowalne worki na śmieci nie mogą też zawierać dużych ilości metali ciężkich i innych substancji, które negatywnie wpływają na kompost.

Co to worki biodegradowalne i czym różnią się od kompostowalnych?

Biodegradowalne i kompostowalne to dla wielu osób jedno i to samo. W rzeczywistości wszystkie worki kompostowalne są biodegradowalne, ale worki biodegradowalne niekoniecznie muszą być kompostowalne. Zazwyczaj mają z nimi niewiele wspólnego.

Worki na śmieci biodegradowalne nie są objęte aż tak ścisłymi normami i restrykcjami. Mogą być wykonywane np. z tworzywa oksydegradowalnego. Co prawda wielu producentów zapewnia, że ich worki rozkładają się znacznie szybciej niż tradycyjne worki na śmieci, ale nie oznacza to, że można je wyrzucić na kompost.

Owszem, do rozkładu worka biodegradowalnego może dojść szybciej, ale pod warunkiem spełnienia określonych wymogów – odpowiednio wysokiej temperatury czy chociażby wilgotności powietrza. Są to warunki nieosiągalne dla większości kompostowalni.

Co więcej, worki biodegradowalne rozkładają się na mniejsze cząsteczki polimerów, które mogą wnikać w ziemię i ją zanieczyszczać. Z tego względu pod żadnym pozorem nie można ich używać do wyrzucania bioodpadów.

Worki biodegradowalne nie są również dobrym materiałem do recyklingu. Odzyskanie z nich tworzyw sztucznych jest stosunkowo trudne, więc firmy trudniące się taką działalnością raczej z nich nie korzystają, preferując inne odpady plastikowe o mniejszym stopniu trudności recyklingu.

Jak rozpoznać worki kompostowalne?

Z racji, że worki kompostowalne muszą spełniać odpowiednie normy, rozpoznać możemy je po oznaczeniach na opakowaniu. Może to być np. certyfikat Ok Compost czy Ok Compost Home. Worki kompostowalne można też poznać po normie EN 13432, która symbolizowana jest przez logo roślinki z napisem „kompostowalny”.

Dlaczego tych certyfikatów jest aż tyle i czym różnią się między sobą? Przykładowo worki Ok Compost oraz te spełniające normę EN 13432 nadają się do rozkładu w kompostowalniach. Można je również wyrzucić do przydomowego kompostownika, ale wtedy czas rozkładu może się znacznie różnić od tego podawanego przez producenta.

Worki z oznaczeniem Ok Compost Home nadają się natomiast do rozkładu w warunkach „domowych”. Można je zatem wyrzucać do własnego kompostownika, przez co są znacznie wygodniejsze.

Warto zwracać szczególną uwagę na oznaczenia na workach. Część producentów stosuje własne nazwy (a nie certyfikaty), które mogą niestety wprowadzać w błąd. Stosowane na opakowaniach wyrażenia „kompostowalny” mogą w rzeczywistości oznaczać wyłącznie biodegradowalność, dlatego warto to weryfikować.

Worki kompostowalne – gdzie kupić?

Worki kompostowalne można kupić w niektórych sklepach, choć znacznie częściej znajdziesz tam zwykłe worki na śmieci wykonane z plastiku i ewentualnie worki biodegradowalne, które jak już wiesz, również nie są najlepszym wyborem.

Po co jednak szukać po sklepach, skoro przyjazne dla środowiska worki kompostowalne możesz zamówić bezpośrednio u nas? W naszej ofercie znajdziesz m.in. worki BioBag, które spełniają normę EN 13432 (logo roślinki) i mają certyfikat Ok Compost Home, a więc nadają się do wyrzucenia na przydomowy kompostownik. Rozkładają się w 100% nawet w 45 dni!

Podobnie jak zwykłe worki na śmieci, BioBagi dostępne są w różnych rozmiarach, począwszy od małych 6-litrowych, poprzez 10- i 20-litrowe, a na popularnych 35-litrowych kończąc. W ofercie tej marki znajdziesz też np. woreczki do przechowywania i mrożenia żywności, także wykonane z w pełni kompostowalnych materiałów. 

Ekologiczna alternatywa dla worków na śmieci

Jak zatem widzisz, kompostowalne worki na śmieci są ciekawą i przede wszystkim ekologiczną alternatywą, dzięki której możesz nieco odciążyć środowisko i ograniczyć produkcję niepotrzebnych śmieci. Worki tego typu są bezpieczne dla środowiska, a ich produkcja zużywa znacznie mniej energii, dzięki czemu ograniczasz przy okazji swój ślad węglowy. Pamiętaj jednak, by używać ich wyłącznie do wyrzucania odpadów bio i śmieci zmieszanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MetodaCzas dostawyCena
Paczkomaty 24/7do 1-2 dni roboczych9,99 zł
Poczta Polska dostawa pod adresdo 2-3 dni roboczych10,90 zł
Poczta Polska dostawa do punktudo 2-3 dni roboczych10,50 zł
ORLEN Paczkado 2-4 dni roboczych8,99 zł
Kurierdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Punkt odbioru DPD Pickupdo 1-2 dni roboczych13,99 zł
Odbiór osobistypo uprzednim ustaleniu0 zł